odkrycie

Szokujące odkrycie archeologów. W miejscowości koło Świecia znaleziono 50 ciał sprzed lat [GALERIA]

2024-03-05 21:53

W okolicy Starej Rzeki koło Osia, niedaleko Świecia, archeolodzy prowadzili wykopaliska, mając nadzieję na odkrycie dawno opuszczonego obszaru, który mógł kryć w sobie tajemnice historyczne. W połowie zeszłego roku natrafiono na starożytne cmentarzysko, gdzie pod ziemią znajdowało się około 50 grobów Gotów. Artefakty ukryte pod ziemią czekały na odkrycie przez prawie dwa tysiące lat.

Starożytni Goci żyli na Pomorzu. Zachowała się ich Osada niedaleko Świecia

Goci byli ludem germańskim. Opuścili rodzinną Skandynawię i w I wieku n.e. zaczął osiedlać się na Pomorzu. Żyli w leśnych ostępach koło Osia w powiecie świeckim. Są na to twarde dowody.

Dla przykładu, w 2017 roku zostało odkryte stanowisko archeologiczne na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, w rezerwacie niedaleko Osia. Badacze przeanalizowali mapy, które powstały dzięki lotniczemu skaningowi laserowemu. W 2022 roku dokładnie zbadano ten teren. Las skrywa pozostałości osady z dobrze zachowanym układem przestrzennym sprzed mniej więcej 2 tysięcy lat.

Przedmioty wykopane w Starej Rzece datowane są na IV wiek po Chrystusie. Historycy tłumaczą, że w osadzie żyli właśnie Goci. W początkach naszej ery prowadzili dynamiczną ekspansję terytorialną na kontynencie, docierając aż do wybrzeży Morza Czarnego. W 2022 roku prace archeologiczne, wspierane przez specjalistów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, prowadzone były metodami nieinwazyjnymi. Natomiast same wykopaliska naukowcy określili jako precyzyjną „chirurgię archeologiczną”.

Nowe odkrycie pod Osiem. Żyli tam Goci. Są pozostałości cmentarzyska

Niedawno dokonano kolejnego odkrycia. Cmentarzysko w Starej Rzece w gminie Osie odnalazł Olaf Popkiewicz, archeolog i twórca programu „Poszukiwacze historii”. Za sprawdzenie, co kryje ziemia w tym miejscu, wziął się z ekipą z Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Są pierwsze zdumiewające efekty.

Cmentarzysko sprzed wieków pod Osiem odkrył Olaf Popkiewicz

- Ostatnie trzy tygodnie były bardzo intensywne dla parkowej sekcji archeo - informują pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - W związku z odkryciem gockiego cmentarzyska w Starej Rzece, którego dokonał Olaf Popkiewicz, ruszyliśmy w teren, aby podjąć badania ratownicze na tym stanowisku. W ciągu trzech tygodni udało się nam przebadać ponad 250 metrów kwadratowych powierzchni cmentarzyska i odkryć 50 gockich grobów! Co stanowi tylko ułamek powierzchni stanowiska, ponieważ szacujemy jego obszar na ponad hektar! Niestety, stan zachowania dużej części odkrytej nekropolii sprawia, że potrzebne są niezwłoczne badania wykopaliskowe w celu uratowania stanowiska. Dlatego też to pewnie dopiero początek naszej przygody z tym miejscem - zapowiadają.

Co archeolodzy odkryli na cmentarzysku Gotów pod Osiem w powiecie świeckim?

Cmentarz Goci urządzili na nieprzydatnym gospodarczo terenie (zmienia jest tam piaszczysta), niedaleko Wdy. Archeolodzy  znaleźli tam m.in. fragmenty urn i ceramiki oraz biżuterię, m.in. fibule czy bransolety wężowate. 

O tym, co udało się znaleźć Olaf Popkiewicz informuje m.in. na swoim kanale na youtube.

DEBATA SAMORZĄDOWA KRAKÓW 2024
Listen on Spreaker.