Nie żyje prof. Józef Szala. To były rektor bydgoskiej uczelni. „Byłeś inspirującym mentorem”

i

Autor: Politechnika Bydgoska

Wspomnienie

Nie żyje prof. Józef Szala, były rektor bydgoskiej uczelni. Wykształcił pokolenia mechaników. „Byłeś inspirującym mentorem”

2023-09-27 8:29

Prof. Józef Szala zmarł 24 września 2023 roku w wieku 84 lat. Z bydgoską uczelnią był związany od 1966 r. - Byłeś dla wielu z nas wspaniałym, inspirującym mentorem, zaangażowanym wykładowcą, wybitnym naukowcem, życzliwym przyjacielem i po prostu dobrym człowiekiem – wspominają pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej.

Społeczność akademicka Politechniki Bydgoskiej żegna byłego rektora. Prof. dr hab. inż. Józef Szala, dr h.c. multi był rektorem Akademii Techniczno-Rolniczej w latach 1990-1993.

Józef Szala urodził się 7 grudnia 1938 roku. W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Maszynowym Politechniki Gdańskiej. W roku 1975 obronił pracę doktorską, 6 lat później uzyskał habilitację, a w roku 1987 tytuł profesora. Od 1966 roku jego zawodowa i naukowa kariera związana była z Akademią Techniczno-Rolniczą (ówczesna WS) na Wydziale Mechanicznym. W latach 1981-1984 był prodziekanem ds. nauki Wydziału Mechanicznego. W roku 1990 objął stanowisko rektora Akademii Techniczno-Rolniczej i sprawował tę funkcję przez trzy lata. W okresie jego kadencji rektorskiej zrealizowana została inwestycja budowlana w kompleksie fordońskim nazywana Halą Technologiczną.

Prof. Szala opublikował ponad 150 prac naukowych z zakresu konstrukcji maszyn, oceny trwałości oraz wytrzymałości materiałów, w tym 7 podręczników akademickich i 2 monografie książkowe. Jest autorem licznych patentów i opracowań projektowych. Aktywnie uczestniczył w pracach wielu organizacji i towarzystw naukowych. Był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Polskiego Komitetu European Structural Integrity Society przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Budowy Maszyn PAN oraz zarządu Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Współuczestniczył także w powołaniu i pracach Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych. W latach 2007-2012 był członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułu i Stopni Naukowych.

Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną i Złotą Odznaką Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Złotą Odznaką Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej. Został także wyróżniony tytułami doktora honoris causa Politechniki Opolskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Tablica z jego podpisem widnieje w Alei Bydgoskich Autografów.

- Byłeś dla wielu z nas wspaniałym, inspirującym mentorem, zaangażowanym wykładowcą, wybitnym naukowcem, życzliwym przyjacielem i po prostu dobrym człowiekiem. Praca z tobą była dla nas zaszczytem – wspominają pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej.

Smaczny pojedynek w Bydgoszczy. Rywalizowali uczniowie z całego regionu

W 2018 r. prof. Szla odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE