telephone

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Nakło nad Notecią

Nie na „wnuczka” ani „policjanta”, tylko na „znajomą”! Seniorka wpłaciła „kaucję” obcej kobiecie

2023-10-17 14:29

Metoda na „wnuczka” i na „policjanta” jest cały czas popularna wśród oszustów. O ile dwie powyższe techniki są coraz mniej skuteczne, ze względu na świadomość potencjalnych ofiar, o tyle łatwiej nabrać się, gdy myślimy, że pomagamy znajomemu. Przekonała się o tym 77-letnia mieszkanka Nakła, która straciła swoje oszczędności myśląc, że wpłaca kaucję, by koleżanka nie trafiła za kraty. Szczegóły poniżej.

Do 77-letniej mieszkanki Nakła nad Notecią zadzwoniła znajoma, jak się później okazało – nieprawdziwa. Kobieta przekazała przez telefon stacjonarny przykrą wiadomość. Z przerażeniem w głosie opowiedziała, że właśnie spowodowała wypadek samochodowy. Musi szybko wpłacić kaucję, bo inaczej trafi do więzienia. Problem jednak w tym, że nie ma zaoszczędzonych pieniędzy.

- Starsza kobieta chcąc pomóc znajomej zebrała z domu całą gotówkę, którą zgodnie z poleceniem zapakowała do reklamówki i o ustalonej wcześniej godzinie przekazała przed domem kobiecie, której wygląd był opisany podczas wcześniejszej rozmowy telefonicznej – informuje asp. Zofia Wrzeszcz, rzecznik prasowy KPP Nakło nad Notecią.

Tuż po wszystkim 77-latka zadzwoniła do znajomej, by dopytać, jak zakończyła się sprawa z policją i kaucją, którą przekazała – zgodnie z instrukcją - przez koleżankę kobiety. To wtedy dowiedziała się, że żadnego wypadku nie było, a przyjaciółka nie kontaktowała się z nią w takiej sprawie. Pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i straciła 34 tys. złotych.

- Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w trakcie rozmów telefonicznych z osobami nieznajomymi. Metoda wyłudzeń ,,na wnuczka” czy ,,na policjanta” ciągle stosowana jest przez oszustów. Pamiętajmy również, że Policja nigdy nie prosi nas o pieniądze. Każda telefoniczna próba podjęcia środków finansowych pod pozorem działań policji, bądź innych służb, oznacza oszustwo – dodaje Wrzeszcz.

Olej rycynowy na wypadanie włosów. Działa błyskawicznie!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE