Mianownik: kakao, dopełniacz: kakaa? Najtrudniejsze słowa do odmiany w j. polskim. QUIZ

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

quiz

Mianownik: kakao, dopełniacz: kakaa? Najtrudniejsze słowa do odmiany w j. polskim. QUIZ

2024-02-29 14:47

Ania, Ani, Anię – odmiana prostych imion nie nastręcza trudności, ale gdy przyjdzie zmierzyć się ze skomplikowanymi wyrazami, wiele osób popełnia błędy, często nieświadomie. Oto wyzwanie: 10 słów do odmiany. Czy wskażesz prawidłowe formy? Większość Polaków nie osiąga pełnej punktacji w takim teście. Sprawdź się!

Mianownik: kto, co? Dopełniacz: kogo, czego? Celownik: komu, czemu? I tak dalej...

Odmianę słów przez przypadki ćwiczyliśmy już na wczesnym etapie edukacji podczas lekcji języka polskiego. Większość odmian nie sprawia nam problemów w życiu codziennym. Istnieją jednak takie wyrazy, których zwyczajnie odmienić nie umiemy, choć myślimy, że robimy to poprawnie.

Według niektórych rankingów, nasz język znajduje się na piątym miejscu pod względem trudności językowej.Odpowiada za to seria zasad gramatycznych, a także przypadków. Warto zwrócić uwagę, że w języku angielskim, niemieckim czy francuskim rzeczowniki są czymś stałym i nie odmienia się ich. Dla przykładu weźmy pod lupę słowo "masło" (ang. i niem. butter). "There is no butter in the kitchen", "In der Küche gibt es keine Butter", a po polsku "W domu nie ma masł-a".

Spróbuj jednak umieścić słowo kakao w zdaniu "w domu nie ma..." - "kakaa", "kakao", a może "kakaua"?. Poniżej przedstawimy ci 10 słów, których odmiana nie należy do najprostszych. Pod każdym znajdują się dwie lub trzy propozycje odmiany wskazanego wyrazu. Twoim zadaniem będzie zaznaczyć- która jest prawidłowa. Poradzisz sobie? Rozwiąż nasz quiz.

Czy odmienisz te słowa poprawnie? Większość robi to źle

Pytanie 1 z 14
Nie ma kiślu czy kisielu?
Małgorzata Ostrowska-Królikowska trenuje do "Tańca z Gwiazdami"