nauczyciel

i

Autor: pixabay

Czy to żart?

Nauczyciel w Polsce zarabia mniej niż kasjer w Biedronce? Sprawdziliśmy!

2023-03-30 7:50

Od stycznia 2023 roku najniższa krajowa znów wzrosła. Wyniosła ona tyle co… najniższa stawka dla nauczyciela zaczynającego swoją karierę w 2022 roku. Ile zarabiają nauczyciele w Polsce, a ile pracownicy dyskontów? Czy „na kasie” w Biedronce można zarobić więcej niż jako nauczyciel? Porównamy minimalne stawki dla nauczycieli ze stawkami pracowników dyskontu - zarówno minimalnymi, jak i maksymalnymi.

Ile zarabia nauczyciel po podwyżce w 2023 roku?

Od 1 stycznia 2023 roku najniższa krajowa w Polsce znowu wzrosła. Wynosi ona 3490 zł brutto. Natomiast od lipca będzie to już 3 600 złotych brutto. Zmiana płacy minimalnej znów spowodowała to, że pracownicy, którzy dotychczas zarabiali mniej niż 3,4 tys brutto na miesiąc musieli otrzymać podwyżkę. Natomiast Ci, którzy zarabiali dokładnie tyle lub trochę więcej – stali się w tym roku biedniejsi.

Przypomnijmy, że jeszcze pod koniec sierpnia zeszłego roku, zbiorowy protest rozpocząć chcieli nauczyciele. Jak zaznaczały Związki Zawodowe – grupa ta jest wciąż niedoceniana i ma zarabiać stanowczo za mało, w przeciwieństwie do innych zawodów, gdzie stawki regularnie idą w górę.

8 lutego opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę budżetową na 2023 rok. Dzięki temu stawki nauczycieli wzrosną. Ci natomiast mają otrzymać wyrównanie od stycznia. Tym samym minimalne wynagrodzenie nauczyciela początkującego wyniesie- 3690 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 3890, a dyplomowanego - 4550 zł.

Dyktando na Ursynowie układał prof. Jerzy Bralczyk. Jak poszło?

Zarobki w Biedronce. Ile można zarobić na kasie? Czy to więcej niż wynagrodzenie nauczyciela?

Jak natomiast wyglądają stawki pracowników Biedronki? 0d 1 stycznia 2023 roku sprzedawca-kasjer, który rozpoczyna pracę w sieciówce, zarobi nie mniej niż 3950 zł do 4300 zł brutto. Porównajmy zatem najniższe "widełki" pracownika dyskontu do wypłaty minimalnej nauczyciela początkującego, która wynosi - przypomnijmy - 3690 zł brutto. Uwaga! Nauczyciel początkujący zarobi o co najmniej 260 zł mniej niż początkujący kasjer.

Jeśli natomiast spojrzymy na górne "widełki" pracownik dyskontu zaczynając pracę będzie zarabiał o 610 zł więcej niż początkujący nauczyciel.

Jak ustalili na początku roku dziennikarze portalu internetowego Eska Śląsk - w przypadku stażu powyżej trzech lat Biedronka zapłaci kasjerowi/sprzedawcy - od 4100 zł do 4550 zł brutto. Jest to o 660 zł więcej niż minimalna stawka nauczyciela mianowanego i dokładnie taka sama, jak w przypadku nauczyciela dyplomowanego, który oprócz pięcioletnich studiów musi przepracować w zawodzie dłuższy okres i osiągnąć ostatni z czterech stopni awansu zawodowego przewidywany przez Kartę Nauczyciela!

Wystarczyłoby zatem rzucić pracę nauczyciela już na początku swojej kariery i pójść do pracy do Biedronki. Pensję w wysokości 4550 zł brutto będziemy mieli już po trzech latach, czyli znacznie szybciej niż w przypadku ostatniego ze stopni awansu zawodowego nauczyciela.

Również magazynier w Biedronce z najmniejszym stażem może liczyć na pensję w przedziale 4300 - 4600 zł brutto, a inspektor ds. administracyjno-magazynowych - 4950 - 5250 zł brutto. Ostatnia stawka jest o 1560 zł brutto więcej niż w przypadku nauczyciela początkującego i o 700 zł więcej niż zarobi nauczyciel dyplomowany. Nie mamy więcej pytań.

Przypomnijmy, że wszystkie stawki nauczycieli, które uwzględniliśmy, były stawkami minimalnymi!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE