Najwyższą emeryturę w Polsce dostaje bydgoszczanka. Ile lat pracowała i jaką kwotę dostaje?

2020-10-14 13:57 Dawid Olszewski
Emerytura
Autor: stevepb/CC0/pixabay.com

Najwyższą emeryturę w Polsce dostaje bydgoszczanka. To ponad 23 tys. złotych, które co miesiąc wypłaca ZUS. Przepis na tak wysokie świadczenie to bardzo długi staż pracy, wysokie składki i późne przejście na emeryturę.

Im dłużej będziemy pracować i później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym więcej pieniędzy dostaniemy. Każdy rok dłuższej aktywności zawodowej to wzrost przyszłego świadczenia nawet o 8-10 procent.

Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Ponadto odkładając moment przejścia na emeryturę, mamy wpływ na mniejszą ilość miesięcy tzw. dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka

- mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wysokie świadczenie dostają osoby, które na emeryturę przeszli późno, nawet 10 i więcej lat po osiągnięciu wieku emerytalnego.W Polsce rekordziści dostają emeryturę w wysokości ponad 23 tys. zł brutto - to mieszkanka Bydgoszczy, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i sześciu miesięcy i miała 61-letni staż pracy.

Są też osoby, które dostają groszowe emerytury.

Tak niskie emerytury są zaskakujące, gdy słyszy się o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, należy udowodnić odpowiedni staż pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Dziś od każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego i złożeniu wniosku o emeryturę, ZUS wylicza wysokość świadczenia. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kilka groszy, to taka emerytura jest wypłacana

- dodaje Michałek.

W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki województwa lubelskiego. Pięciogroszowa emerytura wypłacana jest z kolei mieszkańcowi Śląska.

W kujawsko-pomorskim najniższa emerytura to 25 groszy. Tak niskie świadczenie trafia do kobiety, która na przestrzeni całego życia przepracowała jedynie 5 dni.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.