Mycie rąk to podstawa! Specjaliści z Bydgoszczy radzą, jak uniknąć koronawirusa

2020-03-09 21:28 Dawid Olszewski
Koronawirus
Autor: coyot/CC0/pixabay.com

Higiena jest najważniejsza - mówią specjaliści. Dzięki temu możemy uniknąć zachorowania. W czasach koronawirusa to cenne rady. W kujawsko-pomorskiem jest hospitalizowanych 6 osób, kwarantanną objęto 75 osób, a 180 jest pod kontrolą służb sanitarnych.

Bydgoski sanepid przypomina, że bardzo ważne jest częste mycie rąk, zakrywanie ust podczas kichania i kaszlenia. Jerzy Kasprzak, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy mówi, że warto mieć przy sobie chusteczkę higieniczną.

Jak rozpoczynam zajęcia ze studentami, proszę o wyciągnięcie chusteczek higienicznych. Nie po to, by ich stresować, a po to, by ich przyzwyczaić, że mamy ją mieć. Chusteczkę po wykorzystaniu wyrzucamy do kosza. Nie wkładamy jej do kieszeni, bo to nie ma na czym oszczędzać.

Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki chorób zakaźnych podpowiada, czy płyny dezynfekujące i maseczki ochronne są skuteczne.

Jeżeli chodzi płyny dezynfekujące, to możemy skorzystać z takich środków - w sytuacji, gdy wychodzimy, dotykaliśmy czegokolwiek. Maseczki nie mają większego sensu. Chyba że my kaszlemy i nie chcemy nikogo zarazić. Jednak w sytuacji koronawirusa te maseczki chirurgiczne czy bawełniane nie spełniają tej funkcji.

Osoby, które mają niepokojące objawy i były w rejonie, gdzie występują przypadki koronawirusa, powinny zadzwonić do sanepidu albo zgłosić się do szpitala zakaźnego.

Przez całą dobę działa Telefoniczna Informacja Pacjenta, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia koronawirusa - to numer 800 190 590.

W Bydgoszczy w gotowości są dwa szpitale - Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii.