lekarz

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Medyczna marihuana na receptę nie dla wszystkich! Kto może dostać? Jest konkretna lista schorzeń

2023-03-30 8:05

Jak informują lekarze – wpływ substancji THC na organizm człowieka jest destrukcyjny. Dlatego też marihuana jest m.in. w Polsce zakazana. Istnieją jednak przypadki, w których można zażyć ją legalnie, lecz tylko jeśli zakupimy ją w aptece. W 2017 roku została ona zalegalizowana w celach leczniczych i tylko na receptę, a od 2019 roku trafiła do aptek. Kto może z niej skorzystać i w jakich przypadkach? Gdzie na leży się zgłosić? Szczegóły poniżej.

Marihuana w Polsce. W jakich przypadkach jest legalna?

1 listopada 2017 roku w Polsce zalegalizowano marihuanę, lecz – co należy wyraźnie podkreślić - wyłącznie do celów leczniczych i tylko na receptę. W styczniu 2019 roku trafiła ona do aptek w postaci suszu przeznaczonego do sporządzania leków recepturowych. Możemy ją otrzymać w trzech wariantach: z dominującym THC, z dominującym CBD (kannabidiol, który nie ma działania psychoaktywnego) lub ich mieszaninę.

Przypomnijmy, że to właśnie przez substancję THC, która ma destrukcyjny wpływ na człowieka, marihuana jest niedozwolona. Możemy legalnie zakupić jednak marihuanę bez powyższej substancji, tak zwaną marihuanę CBD. Ta jednak nie pomoże nam w leczeniu, natomiast młodzież się nią „nie nacieszy”, gdyż nie działa ona psychoaktywnie.

Aleksander Doba odszedł 2 lata temu. Tak wygląda grób wielkiego podróżnika

Medyczna marihuana w Bydgoszczy. Gdzie kupić?

Jeszcze w 2019 roku, gdy po raz pierwszy wprowadzono marihuanę z zawartością THC w celach leczniczych na polski rynek, można było ją dostać wyłącznie w trzech aptekach w kraju. Był to Poznań, Konin i Wrocław. Obecnie dostęp do niej jest znacznie łatwiejszy niż parę lat temu. Jak zwrócił uwagę jeden z lekarz specjalizujący się w leczeniu konopiami leczniczymi – w Bydgoszczy nabędziemy ją m.in. w sieci aptek Gemini i Super-Pharm.

- Często na stanie jest kilka sztuk, które dość szybko się rozchodzą, stąd, żeby uniknąć jeżdżenia w ciemno po mieście, opcja rezerwacji leku online jest świetnym pomysłem – czytamy na portalu cannatherapy.pl.

Marihuana medyczna. Jaka cena?

Leczenie marihuaną nie należy jednak absolutnie do tanich. 1 gram suszu zawierającego THC (substancja zakazana bez recepty) w aptece kosztuje od 50 do 70 złotych. Cena może się jednać różnić, ponieważ lek nie jest refundowany. Każda apteka może zatem ustalić swoją cenę.

Jak zaznaczył nasz czytelnik z Torunia, który wykorzystuje substancję w celach leczniczych – środek można nabyć m.in. w jednej z toruńskich aptek. Kosztuje ona 500 zł, a pudełko zawiera 10 g suszu. Jest ona jednak starannie opisana, jak każdy inny lek. W tym przypadku ilość THC wynosi 20%.

Marihuana medyczna. Jak zdobyć receptę?

Na recepcie musi pojawić się konkretna dawka leku, którą pacjent ma przyjmować. Stężenie musi być dostosowane do jego potrzeb i dolegliwości. Większość lekarzy nie ma zbyt dużej wiedzy na temat leczenia marihuaną - zatem nie podejmie się tego, by ją nam przepisać. Nie trzeba jednak metodą prób i błędów szukać medyka, który przepisze nam receptę. W internecie możemy znaleźć kliniki, które specjalizują się w leczeniu konopiami. Możemy umówić się tam na konsultacje online.

Medyczna marihuana. Na jakie dolegliwości? Kiedy jest ona dozwolona? Lista chorób

Zażywanie marihuany jest dozwolone tylko i wyłącznie w przypadku chorób i dolegliwości, którym ta w udowodniony (przez lekarza) sposób może ulżyć. Są to w większości przypadków choroby, którym towarzyszy silny ból, a marihuana ma za zadanie ból ten zneutralizować. Takich jest kilkadziesiąt. Oto przykładowa lista.

  • Neuropatia
  • Fibromialgia
  • Stwardnienie rozsiane
  • Choroba Parkinsona
  • Miastenia
  • Epilepsja
  • Choroba Altzheimera
  • Nowotwór - ale tylko w przypadku, gdy pacjent poddawany jest chemioterapii, marihuana nie leczy raka, lecz zwalcza nudności związane z podawanie chemii
  • Przewlekła migrena, gdy nie pomagają środki przeciwbólowe
  • Stany lękowe
  • Bezsenność

Pamiętajmy, że składnik THC jest psychoaktywny. Jeśli zażywamy go często i w nieodpowiednich dawkach, czyli najczęściej wtedy, gdy chcemy skorzystać z efektów psychoaktywnych, ta doprowadzi do uzależnienia. Wtedy też mogą pojawić się m.in. ciągłe rozdrażnienie, apatia, ciągłe łaknienie. W ten sposób nasz organizm będzie komunikował nam, że potrzebuje kolejnej dawki substancji.

Czy po medycznej marihuanie można prowadzić auto?

Kolejną z ważnych kwestii jest to, czy po medycznej marihuanie można prowadzić pojazd. Nie milkną echa w sprawie aktora, Antoniego Królikowskiego, którego zatrzymała policja. Okazało się, że mężczyzna był pod wpływem marihuany, lecz jak zaznaczał - miał ją wypisaną na recepcie. Aktor choruje na stwardnienie rozsiane.

Jak tłumaczy Modonet - prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany jest całkowicie zabronione. Nie ma tu znaczenia, czy substancja została przyjęta w celach medycznych czy rekreacyjnych. Tetrahydrokannabinol, czyli główny składnik marihuany (THC) powoduje zmiany w obszarach mózgu, odpowiedzialne za skupienie uwagi, a także pamięć.