Bydgoszcz

i

Autor: Dawid Olszewski

Bydgoszcz

Mamy nowych Polaków. Ponad 20 osób otrzymało obywatelstwo

2024-05-16 15:16

To dla nich wielkie przeżycie. Ponad 20 nowych obywateli ma województwo kujawsko-pomorskie. Pochodzą głównie zza naszej wschodniej granicy. W Bydgoszczy odebrali polskie obywatelstwo z rąk wojewody.

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy ponad 20 osób odebrało polskie obywatelstwo. To mieszkańcy Kujaw i Pomorza, którzy pochodzą głównie z Białorusi i Ukrainy. Dorośli i dzieci. Dokumenty wręczył im wojewoda Michał Sztybel.

- 24 osoby dzisiaj staną się Polakami. To osoby, które pochodzą z różnych krajów, głównie z Białorusi, Ukrainy, czy Armenii. Takie osoby muszą spełnić szereg kryteriów, między innymi egzamin z języka polskiego, ale przede wszystkim muszą się na to zdecydować, muszą chcieć być Polakami, stąd wyrażam dużą radość, że te osoby się na to zdecydowały - mówi Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.

Pani Zoja mieszka w Polsce od 24 lat. Przyjechała do naszego regionu z Białorusi. Odebranie polskiego obywatelstwa to dla niech wielkie przeżycie.

- Przyjechałam tu jako nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego. Pracowałam w wiejskiej szkole i liceum. Uczyłam polskie dzieci, a teraz jestem na emeryturze. Zamieszkaliśmy z córką w Toruniu i postanowiliśmy zostać tu już na zawsze - przyznaje.

Jurij kilka lat temu przyjechał do Polski z Ukrainy. Ma tu rodzinę, a teraz także polskie obywatelstwo.

- Nie wiem nawet co powiedzieć, to po prostu spełnienie naszych marzeń. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z realizacji celu naszego życia. Mam polskie korzenie, moja babcia była Polką, dużo o tym rozmawialiśmy w gronie rodziny i w końcu udało się zrealizować marzenie – mówi.

Każdy z nowych obywateli Polski otrzymał również konstytucję i biało-czerwoną flagę.

O przyznanie obywatelstwa najczęściej występują osoby które są w związkach małżeńskich z polskimi obywatelami, mieszkające w Polsce od wielu lat lub cudzoziemcy, którzy ukończyli w Polsce studia i osiedlili się na stałe.

Mamy nowych Polaków. Ponad 20 osób odebrało obywatelstwo