Kolejny bydgoski most do remontu. Czy przejdzie naprawę?

2022-11-29 10:52
most pomorski
Autor: ZDMiKP Bydgoszcz

Most Pomorski w Bydgoszczy pod dużym obciążeniem. Obiekt powstał przy ul. Szerokiej (obecnie Aleja Kardynała Wyszyńskiego) blisko 60 lat temu, zgodnie z ówcześnie obowiązującymi normami i prognozami ruchu. Obecnie wymaga remontu. Jak informują drogowcy – most przejdzie naprawę.

Obiekt został zaprojektowany blisko 60 lat temu. Była to pierwsza w kraju budowa metodą montażu nawisowego. I pierwsza, która trwale zapisała się w historii budowy polskich mostów.

Przez większość swojego istnienia prowadziła tędy główna trasa tranzytowa przez Bydgoszcz (droga krajowa nr 5). Przez wieloletnie natężenie ruchu i mocne obciążenie – most jest w coraz gorszym stanie. Drogowcy informują, że niebawem dojdzie do jego naprawy.

- Prace naprawcze będą wymagały wprowadzenia zmian w dotychczasowej organizacji ruchu pomiędzy rondem Fordońskim i Toruńskim – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP w Bydgoszczy. - Aby bezpiecznie przeprowadzić prace i zmniejszyć drgania, zaplanowaliśmy wprowadzenie ograniczeń w ruchu na samym moście Pomorskim.

Prędkości dla tramwajów na obiekcie zostanie ograniczona do 10 km/h. Natomiast dla samochodów o masie całkowitej - do 10 ton do 20 km/h. Pojazdy o masie powyżej 10 ton (z wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej) nie będą mogły wjechać na most i będą kierowane na sąsiednie przeprawy mostowe.

- Przyczyną wprowadzenia powyższych zmian jest zarysowanie, które pojawiło się na jednej z 5 belek nośnych mostu (pod obiektem), świadczące o wieloletnim wyeksploatowaniu obiektu – podaje rzecznik ZDMiKP. - Nasze służby chcąc zdiagnozować przyczyny uszkodzenia jak i dokładnie sprawdzić jego poszczególne elementy.

W tym celu drogowcy poprosili ekspertów o konsultację merytoryczną. Jak podaje profesor Arkadiusz Madaj - należy zaprojektować i wykonać doraźną naprawę umożliwiającą dalszą eksploatację obiektu.

Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny

- W międzyczasie opracujemy plan dalszego postępowania, w tym monitorowania i analizę możliwości jak najszybszego przywrócenia mostu do pełnej sprawności – dodaje Tomasz Okoński. - Przedmiotowe prace będą prawdopodobnie prowadzone tylko pod obiektem i nie będę dodatkowo utrudniać ruchu pojazdów, pieszych i rowerzystów na samym moście.

Jak podają drogowcy - w latach 2004-2005, most został już zmodernizowany – torowisko tramwajowe znalazło się na środku, pomiędzy jezdniami. Został również wzmocniony doraźnie taśmami z włókien węglowych.

W 2010 roku na moście zainstalowano natomiast punkty obserwacji geodezyjnej i objęto go dodatkową kontrolą okresową.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE