komary

i

Autor: pixabay

Czy to już czas?

Kiedy budzą się komary? Czy to czas, by zakładać moskitiery na okna?

2023-03-30 8:03

Kiedy komary budzą się do życia? To pytanie zadaje sobie wielu z nas już wiosną, choć prawdziwy problem z tymi insektami zauważalny jest najczęściej na początku lata i przez cały okres wakacji. Z reguły komary pojawiają się dopiero w maju, lecz – to nie jest reguła, a niektórzy z nas na przestrzeni lat potrafili zobaczyć je już w marcu, a także zimą – w domu. Wszystko zależy tak naprawdę od temperatury, a także miejsca, gdzie insekty te zimują. Szczegóły poniżej.

Gdzie zimują komary?

Na początek należy odpowiedzieć na pytanie – co się dzieje z komarami na zimę. Jak wytłumaczyła parę lat temu entomolog Ewa Sady w rozmowie z Wirtualną Polską – w Polsce mamy kilka gatunków komarów, a każdy z nich wybiera sobie nieco inną kryjówkę na zimę.

Dla przykładu - komar brzęczący czy widliszek lubią zimować w opuszczonych stodołach i piwnicach. Jak natomiast poinformował dr hab. Łukasz Myczko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - właściwe zimują tylko samice tych komarów, czyli dokładnie te, które kąsają nas, by pozbawić nas odrobiny krwi.

Na zimę udają się również do jaskiń, opuszczonych nor lisów i borsuków. Potrafią jednak zimować w innych elementach ludzkiej infrastruktury, także w naszych mieszkaniach. To właśnie dlatego potrafimy czasami zauważyć je fruwające koło naszego żyrandola w środku zimy.

Pijany kierowca rozbił busa o radiowozów policyjny

Kiedy pojawiają się w Polsce komary?

Komary stają się aktywne dopiero, gdy na dworze zaczyna się robić ciepło – dzieje się tak wiosną. Bardzo często insekty te wychodzą ze swoich zimowych kryjówek w maju, lecz to nie jest reguła. Jak zwracają uwagę entomolodzy – nie chodzi o porę roku, lecz o temperaturę.

Komary stają się aktywne, gdy na zewnątrz temperatura będzie utrzymywała się powyżej 12 stopni Celsjusza. W godzinach porannych nie może być już natomiast przymrozków. To dla nich sygnał, że czas „na łowy”. Jak zwróciła uwagę czytelniczka portalu parenting.pl w 2020 roku – pierwsze komary zauważyła już w drugiej połowie marca!

Chmara insektów znajdowała się tuż koło zbiornika wodnego w Lublinie w godzinach wieczornych. W tym momencie warto również zwrócić uwagę na powszechnie panujący mit, że mróz wybija komary. Jak zwróciła uwagę entomolog Ewa Sady, na Syberii w okresie letnim jest bardzo dużo komarów, a w nocy temperatura spada tam do 50 stopni poniżej zera.

Czy komary w Polsce przenoszą choroby?

W polskich warunkach komary nie są groźne. Nie jesteśmy narażeni na malarię, jednak – co warto zaznaczyć - jeden z gatunków może przenosić dirofilariozę. Jest to choroba pasożytnicza wywołana przez nicienie. Gatunek ten również występuje w Polsce.

Idealny sposób na komary? Wanilia!

Na koniec przekażemy wam małą ciekawostkę. Komary nie lubią wanilii! Nie tolerują one tego zapachu, dlatego trzymają się z dala od jego źródła. Jeśli chcemy zatem skutecznie pozbyć się insektów warto rozpalić np. na balkonie czy w altance, gdy zrobi się już ciepło świece o zapachu waniliowym. Natomiast na skórę możemy nałożyć olejek waniliowy – ten spożywczy, który dodaje się do ciast.