remont

Kamienica z wieżyczką i gargulcami w Bydgoszczy będzie wyremontowana. Na elewacji zostanie jednak reklama [GALERIA]

2023-09-26 15:17

Rozpoczął się remont wyjątkowej kamienicy przy ul. Dworcowej 54. Budynek przykuwający wzrok kunsztownymi detalami to dzieła Józefa Święcickiego. Powstawał w lata 1893-1894. Pewne jest, że malowana reklama zostanie na elewacji.

Kamienica przy ul. Dworcowej 54 w Bydgoszczy jest wyjątkowa. Będzie jak nowa

  • To jedna z nielicznych kamienic przy ul. Dworcowej w stylu manieryzmu północnoeuropejskiego.
  • Bardzo oryginalny jest nawet sam plan jej posadowienia.
  • Kamienica o bardzo wąskim korpusie, ze skrzydłem bocznym i wejściem w elewacji bocznej, swoje nietypowe ukształtowanie zawdzięcza przeznaczeniu rozległej nieruchomości.
  • Od zaplecza (graniczącego z ulicą Lipową) mieściła się firma transportowa, której niezbędny był nieograniczony wyjazd na ulicę Dworcową.
  • Pierwszym właścicielem kamienicy był spedytor Ludwig Schultz.

- Bryła i dekoracja są inspirowane północnoeuropejskim manieryzmem - czytamy na stronie miasta. -  Ciekawym elementem wystroju są bogato zdobione loggie od strony ul. Dworcowej. Nad nimi kamienicę wieńczy wieżyczka z iglicą. Charakterystycznym detalem są również niewielkie rzygacze (gargulce) - wysunięte przed lico muru dekoracyjne zakończenia odprowadzeń wody, mogącej zbierać się w loggiach. W tej kamienicy przybrały one postać głów zwierząt. To rozwiązanie było niegdyś bardzo popularne w wielu hanzeatyckich miastach, m.in. Gdańsku. Wyjątkowe jest również wypełnienie płycin znajdujących się pod oknami parteru. Przypomina ono rybią łuskę. Na elewacji dominuje licowana cegła. Wyjątkowego kunsztu są również dekoracje wokół otworów okiennych w formie rozbudowanych naczółków. Część parteru z największym oknem podkreślono boniowaniem.

Ile kosztuje remont bydgoskiej kamienicy?

Na elewacji zachowała się dawna malowana reklama firmy transportowej. Zostanie ona zachowana jako świadek historii. Prace realizuje firma Ekobud. Pochłoną one ponad 311 tys. zł.

Remont zakłada renowację elewacji południowo-zachodniej i południowo-wschodniej wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej budynku frontowego. Budynek zyska też lepszą izolację przeciwwilgociową. Planowany jest także m.in. docieplenie ściany od strony podwórza oraz remont elewacji budynków oficyn. Zakończenie konserwatorskiego remontu planowane jest jeszcze w tym roku. Prace będą objęte po odbiorach 5-letnią gwarancją.

Kolejne dzieło mistrza Józefa Święcickiego, bydgoszczanina

Kamienica przy Dworcowej to jeden z najlepszych przykładów kunsztu Józefa Święcickiego – wybitnego bydgoskiego budowniczego tworzącego swoje architektoniczne dzieła na przełomie XIX i XX wieku. Żył w latach 1859-1913. Pozostawił w mieście wiele kamienic, m.in. tę, w której znajduje się Hotel pod Orłem, przy Placu Wolności 1 i wiele budynków na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej oraz Cieszkowskiego. Budowniczy często angażował się także w akcje charytatywne: wspierał finansowo bydgoskie sierocińce, szpitale i kościoły.

Działa już pijalnia wody w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE