Emerytury

i

Autor: pexels, pixabay

Finanse

Kalkulator emerytur. Jak obliczyć, ile wyniesie twoje przyszłe świadczenie? Tłumaczymy!

2023-10-17 14:45

Jak wiadomo, wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Wysokość świadczenia zależy przede wszystkim od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego zwaloryzowanego kapitału początkowego, a także środków zapisanych na subkoncie i średniego dalszego trwania życia. Jak sprawdzić, ile wyniesie nasza emerytura? Już tłumaczymy.

Ile wyniesie moja przyszła emerytura?

Ile będzie wynosić twoja emerytura? Odpowiedzi na to pytanie nie trzeba wcale szukać w najbliższej jednostce organizacyjnej ZUS. Można to sprawdzić praktycznie bez wychodzenia z domu za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Kalkulator oblicza prognozowaną wysokość emerytury na przyszły rok i kolejne lata. Jest on przeznaczony dla osób, które jeszcze nie pobierają świadczenia emerytalnego.

Jak obliczyć swoją przyszłą emeryturę?

Jak obsłużyć kalkulator? Wystarczy kilka kroków.

1. Wchodzimy na panel „Ubezpieczony” i wybieramy opcję „Kalkulator emerytalny”

2. Możemy skorzystać z uproszczonej wersji kalkulatora podając mniejszą liczbę parametrów. Jak podaje ZUS - w tej wersji wynagrodzenie (wyrażone w procencie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) od teraz do momentu przejścia na emeryturę, nie zmienia się.

3. W wersji zaawansowanej kalkulatora jest większa swoboda wyboru, ale trzeba podać większą liczbę parametrów, które wyliczą prognozowaną wysokość emerytury. Użytkownik może podać różne wynagrodzenia (wyrażone w procencie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) w poszczególnych latach. Istnieje również możliwość wpisania w pewnych latach wynagrodzenia równego zero – wyłączyć te lata z okresu ubezpieczenia. Prognozowana wysokość emerytury będzie wtedy dokładniejsza.

Jak zaznacza ZUS - kalkulator korzysta z tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn z komunikatu GUS. Prognozowaną wysokość emerytury wylicza się przez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę. Podstawą obliczenia są:

  • kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, które są zapisane na koncie użytkownika w ZUS,
  • kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • kwota środków zapisanych na subkoncie w ZUS.
„Przytul mnie”, powieść Patrycji Żurek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE