house

i

Autor: pexels

bogate okolice

Jedna z najbogatszych gmin w Polsce jest blisko Bydgoszczy! Tam warto zamieszkać

2023-05-18 15:09

To nie tylko najlepsza - według rankingu - gmina do życia w województwie kujawsko-pomorskim, ale i jedna z najbogatszych gmin na terenie całego kraju. Została ona uznana za perełkę i to przez sam Serwis Samorządowy, który wskazał, że jest to trzecia najlepsza gmina do życia w Polsce! Szczegóły poniżej.

Najbogatsza gmina w kujawsko-pomorskim i trzecia w skali kraju

Chodzi o… gminę Osielsko. Położona na północnych obrzeżach Bydgoszczy, pomiędzy rzekami Wisłą i Brdą znajduje się w powiecie bydgoskim w naszym województwie. Obecnie zamieszkuje ją ponad 15 tys. osób, gdzie jeszcze 30 lat temu było to zaledwie 5 tysięcy mieszkańców. Siedzibą gminy jest wieś Osielsko.

W jej skład wchodzi siedem sołectw: Bożenkowo, Jarużyn, Maksymilianowo, Niemcz, Niwy-Wilcze, Osielsko i Żołędowo. Wszystkie te miejscowości wyróżniają się na tle innych. Znajdują się tam eleganckie domki jednorodzinne. Wszystkie ulice i mniejsze uliczki są bardzo zadbane, choć przypomnijmy, że w jednej z miejscowości – Żołędowie - znajduje się opuszczony budynek.

Jak pisaliśmy jakiś czas temu – w tym miejscu doszło dawniej do kilku niewyjaśnionych zdarzeń, w tym samobójstwa, a rodzina, która niegdyś tam mieszkała - zniknęła, nikt nie wie kiedy i gdzie. Zostało po niej tylko kilka rzeczy i zdjęcie rentgenowskie ojca i córki.

Wnuczka śpiewa Krawczyka, babcia słucha Rammsteina | Dokończ piosenkę #8

Co charakteryzuje Osielsko?

Wróćmy jednak do gminy, a konkretnie do samego Osielska. Choć jest to wieś, aktualnie pełni funkcję dynamicznie rozwijającego się przedmieścia Bydgoszczy. Wiele osób spoza miasta nie zdaje sobie sprawy, że Osielsko jest osobną miejscowością i często mylone jest z dzielnicą bydgoską. Choć miało niejednokrotnie możliwość przyłączyć się do miasta, tak jak w latach 70. stało się to z Fordonem (do 1973 osobne miasto, dziś dzielnica Bydgoszczy) – mieszkańcy i władze nigdy nie zdecydowały się na ten krok.

Pod koniec roku opublikowano najnowszy ranking Serwisu Samorządowego PAP "Gmina dobra do życia". Miarą jest Wskaźnik Jakości Życia, który opracował prof. dr hab. Przemysław Śleszyński. Wzięto pod uwagę m.in. działania samorządu lokalnego; zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji.

Przedstawiono nie tylko listę miast w Polsce, w których żyje się najlepiej. W każdym z 16 województw w Polsce wskazano tę jedną gminę, która spośród wszystkich innych jest najlepsza do życia. W województwie kujawsko-pomorskim zwyciężyła gmina Osielsko!

To nie koniec! Według rankingu jest to również… trzecia najlepsza gmina w kraju! Na pierwszy miejscu znalazła się gmina Kleszczów z województwa łódzkiego, na drugim - Podkowa Leśna. Tuż po Osielsku wyróżniono: Izabelin, Kobierzyce i Dobra (Szczecińska).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE