pixabay/pexels

i

Autor: pixabay/pexels

Emerytury

Jak zwiększyć przyszłą emeryturę? Stawka po 30 latach pracy za najniższą krajową szokuje

2023-10-17 14:46

Na chwilę obecną świadczenie emerytalne w Polsce po przepracowaniu 30 lat pracy za najniższą krajową jest niższe niż czynsz za mieszkanie w centrum miasta. Jak zwiększyć swoją przyszłą emeryturę? Oto konkretne przykłady.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Od 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet w Polsce wynosi (z powrotem) 60 lat. Dla mężczyzn jest to natomiast 65 lat. Wówczas, po przepracowanych 30 latach pracy można pobierać świadczenie emerytalne. Ile będzie ono wynosić? To zależy od kilku czynników.

Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego zwaloryzowanego kapitału początkowego, a także środków zapisanych na subkoncie i średniego dalszego trwania życia. Warto również zaznaczyć, że jeśli będziemy pracować dłużej (po przekroczeniu wieku emerytalnego), stawka również się zmieni.

Tu mamy konkretny przykład dwóch seniorek z województwa kujawsko-pomorskiego. Obie pracowały w szkole jako nauczycielki. Pierwsza z nich pracowała 39 lat i otrzymuje 2991 zł netto. Druga, po 42-letnim stażu pracy ma świadczenie w wysokości ok. 4,2 tys. zł.

Ile wynosi emerytura po przepracowaniu 30 lat za najniższą krajową?

Jak wskazuje Gazeta.pl – po przepracowaniu 30 lat za najniższą krajową, obecnie senior może liczyć na świadczenie w wysokości 1338,44 zł. Natomiast jak dodaje portal Pozyczasz.pl – dzięki legitymowaniu się wiekiem emerytalnym (60 dla kobiet, 65 dla mężczyzn), a także dzięki osiągnięciu stażu wystarczającego dla uzyskania najniższego świadczenia, senior może liczyć na podniesienie emerytury do gwarantowanej kwoty minimalnej, która od 1 marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto. Będzie to 1445,48 zł na rękę.

Jak zwiększyć emeryturę?

Jak już wspomnieliśmy – wysokość świadczenia zależy również od przepracowanych lat pracy. Stąd – jeśli będziemy pracować po ukończonym wieku emerytalnym – nasze świadczenie automatycznie wzrośnie.

Senior może także kontynuować pracę będąc jednocześnie na emeryturze. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że jego pensja nie może przekroczyć 70% jego świadczenia emerytalnego (np. praca na pół etatu).

Seniorzy mogą również zwrócić się do ZUS-u o ponowne przeliczenie emerytury. Wniosek należy wówczas złożyć osobiście w najbliższej jednostce organizacyjnej ZUS. Wysokość świadczenia uzależniona jest m.in. od publikowanych przez GUS tabeli średniego dalszego trwania życia.

Ponowne przeliczenie emerytury. Co w przypadku, jeśli przeliczenie wyjdzie na niekorzyść?

Do tego czasem możemy po latach udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę, bądź też wykazać zarobki, jakie uzyskiwaliśmy po przejściu na emeryturę (jeśli nadal pracowaliśmy). Wtedy ponowne przeliczenie świadczenia może całkowicie zmienić wartość kwoty, jaką otrzymuje senior raz w miesiącu od ZUS.

Emeryt nic na tym nie traci. Jeśli ponowne przeliczenie świadczenia wyjdzie na niekorzyść – senior nadal będzie otrzymywał świadczenie w dotychczasowej kwocie. Nierzadko jednak jest to bardzo opłacalne.

Jak wzrośnie emerytura, jeśli będziemy nadal pracować po ukończonym wieku emerytalnym?

Jak wskazuje gazeta.pl – jeśli senior po ukończeniu wieku emerytalnego będzie pracował jeszcze kolejny rok, jego świadczenie może wzrosnąć o ok. 8%. W przypadku świadczenia w wysokości 2 tys. zł, będzie to już 2160 zł.

Wysokość świadczenia w przypadku opóźnienia przejścia na emeryturę zależy od:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego (gdy emeryt był objęty ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 r.),
  • zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych po 1998 roku na koncie ZUS,
  • zwaloryzowanych środków na subkoncie ZUS, jeśli emeryt był członkiem OFE.
Adam Woronowicz w rozczulających słowach o relacjach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE