Upał

i

Autor: JerzyGorecki /CC0/pixabay.com

Jak radzić sobie w upalne dni? Ratownik medyczny z Bydgoszczy ma kilka cennych rad!

2021-06-21 15:34

W ostatnich dniach na termometrach w Bydgoszczy mamy ponad 30 stopni. W ciągu dnia żar leje się z nieba. Jak radzić sobie w upale? O tym warto wiedzieć!

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne, szczególnie dla osób starszych i dzieci. To oni są najbardziej narażeni na odwodnienia i udary cieplne. Ratownik medyczny z bydgoskiego pogotowia przygotował specjalny poradnik. Informuje, jak radzić sobie podczas takiego upału.

Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy podpowiada, by lepiej nie wychodzić z domu bez potrzeby, szczególnie między 10.00 a 15.00, wtedy upał najbardziej doskwiera. W domu lepiej zasłonić zasłony i żaluzje, włączyć wentylator lub wiatrak i nie otwieraj szeroko okien, bo w przeciwnym razie gorące powietrze wniknie do mieszkania.

W czasie upału lepiej ubierać w lekkie, przewiewne rzeczy. Podstawą jest nakrycie głowy - kapelusz, czapeczka lub parasol, który osłoni nas przed promieniami słonecznymi. Warto również okulary przeciwsłonecznie z filtrami UV.

Ratownicy odradzają wysiłek fizyczny w czasie upału, a także długotrwałe przebywanie w słońcu. Lepiej co jakiś czas robić sobie przerwy w zacienionym miejscu. Podstawą są kremy z filtrami ochronnymi na skórę. Nie można też długo się opalać, by nie doszło do oparzenia skóry, czy udaru słonecznego.

Co bardzo ważne, ratownicy apelują, by przed wejściem do wody schłodzić powoli ciało – nie wbiegać gwałtownie do wody i do niej nie wskakiwać. To grozi szokiem termicznym i może w skrajnych przypadkach spowodować nagłe zatrzymanie krążenia.

Trzeba pamiętać też o nawadnianiu organizmu. Należy pić dużo chłodnej, ale nie lodowatej wody – 3 litry to niezbędne minimum. Warto też jeść lekkostrawne posiłki.

Ratownicy apelują też, by nie zostawiać nawet na chwilę dzieci i zwierząt w samochodzie. Upał powoduje, że w zamkniętym samochodzie temperatura po kilku minutach może wzrosnąć do 50, a nawet 60 stopni. Jest to bezpośredni stan zagrożenia życia. Jako świadek takiego zdarzenia można, a nawet trzeba wybić szybę w taki samochodzie i ewakuować z niego dziecko lub zwierzę. 

Wiadukty Warszawskie w Bydgoszczy już otwarte