Ciekawostka

Gigantyczna kolekcja kaktusów do zobaczenia w Bydgoszczy

2023-03-30 8:19

2 tysiące kaktusów do zobaczenia w Ogrodzie Botanicznym IHAR w Bydgoszczy. To największa kolekcja w regionie. Można podziwiać małe okazy, ale też te, które sięgają kilku metrów.

Nie tylko kłują, ale są też piękne i okazałe. W Ogrodzie Botanicznym IHAR w Bydgoszczy można podziwiać największą w regionie kolekcję kaktusów. Większość jest wyhodowana w Bydgoszczy, ale są też okazy sprowadzone z zagranicy. Kaktusy to nie tylko ciernie, ale też piękne kształty i kolory.

- Tu są okazy, które mają po 20, czy 50 lat. Możemy oglądać, podziwiać. Kwitnie nam agawa, aloesy. Są okazy mniejsze i są też takie, które mają nawet 3 metry - mówi Jerzy Balicki, bydgoski znawca kaktusów.

To pasjonat kaktusów, który zajmuje się tymi roślinami od ponad 50 lat. Nigdzie w województwie kujawsko-pomorskim nie ma takiej kolekcji. Na wystawie jest też roślina śmiertelnie trująca.

- Euforbie to kaktusy przepiękne, ale trzeba uważać na nie w domowej hodowli, mają silnie trujący sok. Zdarzają się nawet śmiertelne wypadki. Próbowałem kiedyś przesadzić tę roślinę i kropla wpadła mi do oka. Lekarz powiedział, że stracę wzrok, ale jakoś po dwóch miesiącach leczenia widzę - dodaje Balicki.

W szklarni ogrodowej można oglądać około 2 tys. kaktusów. Pracownicy ogrodu chętnie o nich opowiedzą zwiedzającym. Można też tu podziwiać inne gatunki roślin.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE