Epidemia koronawirusa. Czy woda w bydgoskich kranach jest bezpieczna?

2020-03-31 14:48

Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej, również w Bydgoszczy przybywa zakażonych. Specjaliści apelują, by pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Wielu mieszkańców zastanawia się, czy picie wody z kranu jest w czasach epidemii bezpieczne.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że koronawirus nie rozprzestrzenia się poprzez systemy wodociągowe. W związku z tym jakość wody przeznaczonej do picia nie jest zagrożona. Nie ma dowodów na to, by wirus przenosił się w wodzie pitnej. Dodatkowo WHO podkreśla, że proces dezynfekcji wody zapewnia likwidację wirusa.

Bydgoski ratusz zapewnia, że woda dostarczana przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację jest całkowicie bezpieczna. Koronawirus nie zagraża wodzie czerpanej u źródeł jak i płynącej w kranach.

Ujęcie wody Las Gdański jest ujęciem głębinowym, w którym warstwa wodonośna jest skutecznie chroniona, a woda czerpana z tego ujęcia jest pierwotnie czysta. Woda z ujęcia w Lesie Gdańskim jest profilaktycznie dezynfekowana przy pomocy promieniowania UV, na które koronawirus jest nieodporny.

W przypadku ujęcia na Czyżkówku woda z rzeki Brdy poddawana jest procesowi sztucznej infiltracji, który gwarantuje usunięcie w warstwie gruntu zanieczyszczeń biologicznych i fizykochemicznych.

Woda z bydgoskich wodociągów jest kontrolowana na bieżąco. W ciągu miesiąca akredytowane laboratorium MWiK przeprowadza 250 analiz wody. Kontrole przeprowadza również sanepid.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE