Ekologiczny mural powstanie w Bydgoszczy. Będzie wykonany ze specjalnych farb!

2021-06-09 8:33 Dawid Olszewski
Mural w Bydgoszczy
Autor: Dawid Olszewski

Malowidło pojawi się na ścianie wieżowca przy ul. Nowowiejskiego. Zostanie wykonane przy użyciu ekologicznych farb o pozytywnym wpływie na otoczenie – oczyszczających powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń gazowych.

W Bydgoszczy powstanie eko-mural. Miasto ogłosiło konkurs na projekt i wykonanie muralu. Malowidło pojawi się na ścianie jednego z wieżowców na bydgoskich Wyżynach przy ul. Nowowiejskiego. Tematyką będzie ekologia. Mural powinien być wykonany przy użyciu ekologicznych farb o pozytywnym wpływie na otoczenie – oczyszczających powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń gazowych.

Jeden metr kwadratowy ekologicznej farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. - to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa

- mówi Marek Iwiński, plastyk miejski.

To będzie jeden z największych murali w Bydgoszczy.

Lato jest dobrym czasem, aby taki konkurs ogłosić. Sam mural będzie na wieżowcu, a właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa „Budowlani”, która na okres co najmniej dziesięciu lat bezpłatne udostępnienie ściany

- dodaje Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy.

Ratusz czeka na pomysły do 30 lipca. Zwycięzca konkursu otrzyma środki na wykonanie muralu do kwoty 50 tysięcy złotych oraz nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych. Mural ma powstać na przełomie sierpnia i września.

Tak zmieniły się Aleje Ossolińskich w Bydgoszczy