Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja

2021-05-01 8:43 Lidia Rachwalska
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja
Autor: vixrealitum/CC0/pixabay.com

Sprawdź, jak w Bydgoszczy i Toruniu będzie obchodzony 2 i 3 maja.

Pandemia koronawirusa znacznie ograniczyła uroczystości, które odbędą się w Bydgoszczy.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Bydgoszczy.

Prezydent Bydgoszczy zachęca mieszkańców do wywieszenia flagi i przesyłania zdjęć

- Dzień Flagi, już drugi rok z rzędu, będziemy obchodzić inaczej niż zazwyczaj. Trwająca pandemia koronawirusa nie pozwala na oficjalne uroczystości, wspólne, radosne świętowanie czy rozdawanie flag mieszkańcom. Możemy jednak podkreślić to wyjątkowe święto w sposób symboliczny - wywieszając flagi, eksponując flagi w oknach czy na balkonach. Niech biało-czerwone barwy będą wyrazem naszej radości i dumy - pokażmy, że pamiętamy o tradycji, korzeniach i tożsamości narodowej - mówi prezydent Rafał Bruski.

W ramach akcji #JestemPolakiem, #JestemEuropejczykiem, bydgoski ratusz czeka na zdjęcia budynków z flagą Polski lub Polski i Unii Europejskiej. Można je przesyłać do 2 maja do godz. 12.00. Nagrodami będą flagi Bydgoszczy.

3 maja - 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Urząd Wojewódzki informuje, że ze względu na pandemię program obchodów wojewódzkich uchwalenia Konstytucji 3 maja został ograniczony jedynie do dwóch wydarzeń. O godz. 10.00 w Bazylice pw. św. Wincentego á Paulo odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej biskupa Jana Tyrawy.

Po nabożeństwie wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski udadzą się na Plac Wolności, gdzie wspólnie złożą wieniec pod Pomnikiem Wolności.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Toruniu

Urząd Marszałkowski poinformował, że o godzinie 10.00 odbędzie się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie Rynku Staromiejskiego. Przez miasto przejadą zabytkowe samochody i motocykle przyozdobione w biało-czerwone barwy.

Wyruszą spod Przystani AZS w Toruniu i przejadą trasą przez Bulwar Filadelfijski, ulicę Lubicką, Most gen. Elżbiety Zawackiej oraz ulice Łódzką, Poznańską i gen. Władysława Andersa.

- Majowe święta są bliskie każdemu Polakowi, każdemu polskiemu patriocie - wszystkim, którym drogie są wartości, na których ufundowano Rzeczpospolitą. W tym roku uczcimy 230. już rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, którą w naszym województwie świętować będziemy na wiele różnych sposobów - podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

3 maja - Toruń

Obchody rozpoczną się o godzinie 11.30 wraz z uroczystym podniesieniem flagi na Rynku Staromiejskim. Następnie marszałek Piotr Całbecki złoży kwiaty pod znajdującą się na fasadzie kościoła św. Ducha tablicą upamiętniającą toruńskie manifestacje „Solidarności” z 1 i 3 maja 1982 roku. O godzinie 12 w katedrze św. Janów odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny.

- Pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego z okazji 190. rocznicy manifestacji z 3 maja 1981 roku zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć autorstwa Lecha Różańskiego, byłego działacza NSZZ „Solidarność” i fotoreportera oraz redaktora technicznego biuletynu informacyjnego „Wolne Słowo”- informuje Beata Krzemińska. rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.