Do Bydgoszczy przyjadą Krystyna Janda, Joanna Bator i Katarzyna Puzyńska. Znamy program Festiwalu „Przeczytani”

i

Autor: Festiwal Przeczytani, MCK w Bydgoszczy

festiwal

Do Bydgoszczy przyjadą Krystyna Janda, Joanna Bator i Katarzyna Puzyńska. Znamy program Festiwalu „Przeczytani”

2023-06-09 15:21

Tegoroczną, dziewiątą edycję Festiwalu Literatury Przeczytani zdominują kobiety. I to jakie! Joanna Bator, Manuela Gretkowska, Tina Oziewicz, Katarzyna Puzyńska, Krystyna Janda, Justyna Sobolewska i Monika Ładoń opowiedzą nie tylko o książkach i pisaniu, ale też o „chorowaniu na Polskę” czy „bramie do wolności”.

Festiwal Literatury Przeczytani potrwa od 15 do 17 czerwca.

  • Do Bydgoszczy przyjadą cenione pisarki, artystki, znawczynie literatur, mistrzynie w swoim fachu.
  • To będzie też okazja do świętowania 10-lecia powstania kwartalnika „Fabularie”.
  • Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Intelektualistów Niepokornych „Trickster” we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

- Prężnie rozwijający się Festiwal Literatury Przeczytani jest przede wszystkim inicjatywą ludzi młodych skierowaną do młodzieży. Stanowi wyjątkową okazję do dyskusji o kulturze nie tylko dla uczestników, ale również i dla nas - organizatorów, prowadzimy bowiem spotkania i dyskusje MY - siedemnastolatkowie i osiemnastolatkowie. Naszą ideą pozostaje przede wszystkim wiara w docenienie siły i piękna literatury. Niech właśnie jej magia inicjuje dyskusje i refleksje młodzieży – mówią współorganizatorzy Festiwalu.

Program Festiwalu Literatury Przeczytani

15 czerwca, czwartek, godz. 18, sala kinowo-widowiskowa MCK

Spotkanie z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego, Nagrody Literackiej im. Stefana Heima, Nagrody Literackiej Usdomer, szwajcarskiej Spycher Literaturpreis. W planach jest rozmowa o jej najnowszej książce „Ucieczka niedźwiedzicy”. To wielowarstwowa historia o nierzadko dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – bolesnych i świetlistych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem. W świecie, który misternie tworzy Joanna Bator, postaci pojawiają się i znikają, kiedy najbardziej ich potrzebujemy, ale i w najmniej spodziewanych momentach. Kobieta szukająca idealnego domu dla swojej rodziny, anglojęzyczny żółw we wrocławskim ogródku, zapomniane piętro wałbrzyskiego hotelu Sudety, nawiedzające na pozór zwyczajną rodzinę jednookie licho, małżeństwo szukające drogi do siebie na greckiej wyspie, japoński kochanek idealny – gęsta sieć tej niezwykłej opowieści oplątuje czytelnika, on zaś musi znaleźć najważniejszy dla siebie wątek, za którym będzie podążał w tej fascynującej, pełnej pułapek i niespodzianek podróży.

16 czerwca, piątek, godz. 18, sala kinowo-widowiskowa MCK

Spotkanie z Manuelą Gretkowską i rozmowa o jej najnowszej książce „Przeprawa”.

„Kochanie, sprzedałam nasz dom!” – krzyczy do zdumionego męża. Od tego wszystko się zaczęło. Gdy napisała ogłoszenie i wcisnęła Enter – odpaliła rakietę. Dom pod Warszawą odleciał, a wraz z nim ogród. Została walizka pieniędzy. Manuela Gretkowska ma dosyć chorowania na Polskę. Postanawia znów zostać emigrantką. Szukając nowego adresu, nie przestaje chodzić na przeciwrządowe demonstracje, bezlitośnie punktować polityków i zwykłą głupotę. Zanim znajdzie nowe wymarzone miejsce, czeka ją niejedna przeprawa z rzeczywistością. Ale czy od Polski da się uciec, a dom na wzgórzach boskiej Krety może stać się prawdziwym domem? Czy można pogodzić się ze światem na własnych warunkach?

17 czerwca, sobota, godz. 13, sala kinowo-widowiskowa MCK

Spotkanie z dr Tiną Oziewicz, pisarką i tłumaczką. Największy rozgłos i uznanie przyniosła jej książka „Co robią uczucia?” z ilustracjami Aleksandry Zając.

Przed spotkaniem odbędą się krótkie, bezpłatne, otwarte dla wszystkich dzieci warsztaty, podczas których autorka opowie o swoich książkach o uczuciach (wydanych przez wydawnictwo Dwie Siostry „Co robią uczucia?” oraz „Co lubią uczucia?”), jak również o samych uczuciach, podzieli się ciekawostkami i refleksjami, a na koniec zaprosi najmłodszych do narysowania czegoś.

17 czerwca, sobota, godz. 16, sala kinowo-widowiskowa MCK

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską, autorką kryminalnej sagi o mieszkańcach Lipowa, książek fantasy oraz non-fiction. Jej obejmująca już 15 tomów lipowska saga to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Prawa do publikacji kryminalnych powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad 20 krajów. Gmina Zbiczno w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie rozgrywa się duża część akcji powieści, przygotowała Ścieżkę Śladami Powieści Puzyńskiej.

18 czerwca, niedziela, godz. 17, sala kinowo-widowiskowa MCK

10 urodziny kwartalnika „Fabularie”. W ramach wydarzenia odbędzie się spotkanie z Krystyną Jandą, Justyną Sobolewską (dziennikarką) i dr hab. Moniką Ładoń (literaturoznawczynią). O godz. 18 odbędzie się pokaz filmu „Parę osób, mały czas” (reż. Andrzej Barański) z audiodeskrypcją.

Do Bydgoszczy przyjadą Krystyna Janda, Joanna Bator i Katarzyna Puzyńska. Znamy program Festiwalu „Przeczytani”

i

Autor: „Parę osób, mały czas” (reż. Andrzej Barański)
Ewa Kasprzyk i Małgorzata Bernatowicz razem się odchudzają. Ile wyszczuplała każda gwiazda?