okno

i

Autor: Dawid Olszewski

Dlaczego grzejniki montujemy przy oknach? Wyjaśniamy tę zagadkę

2022-09-22 10:22

Sezon grzewczy 2022/2023 powoli się rozkręca. Wiele spółdzielni mieszkaniowych z całej Polski udostępniło już ciepłe kaloryfery dla lokatorów. Należy pamiętać, by przed ich włączeniem, dobrze je sprawdzić i ewentualnie odpowietrzyć. Nie były w końcu używane przez wiele miesięcy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego grzejniki umieszczane są pod oknem? A może, dlaczego nie powinniśmy zastawiać ich meblami? Już wyjaśniamy.

Gdzie powinien być zamontowany grzejnik?

To pytanie zadaje sobie wiele osób podczas remontu i urządzania mieszkania. Jak zaznaczają specjaliści – najlepszą lokalizacją dla kaloryfera jest miejsce pod oknem. Dlaczego? Bo tam występuje największa ucieczka ciepła z naszego pomieszczenia.

Gdy nasz kaloryfer podgrzewa powietrze, to unosząc się zablokuje dostęp do wnętrza pokoju chłodnemu powietrzu, które próbuje się dostać z zewnątrz. Jego strugi zmieszają się i równomiernie rozprzestrzenią po całym pomieszczeniu. Nawet w przypadku dużej ilości napływającego zimnego powietrza z zewnątrz, idealna lokalizacja sprawi, że spłynie ono w pobliżu grzejnika i zagwarantujemy sobie komfort cieplny.

Dodatkową rolę spełnia parapet. Odbija on ciepłe powietrze wydobywające się z kaloryfera i powoduje tak zwane „wygięcie” powietrza, dzięki czemu rozprzestrzenia się ono w głąb pomieszczenia.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy nasze okna sięgają aż do podłogi warto zainstalować kaloryfer po jego bokach lub wyposażyć się w grzejniki stojące. Bardzo ważne jest również to, by pod żadnym pozorem nie zastawiać kaloryferów meblami, ani kanapą.

Włamywali się do domów w całej Polsce. Warszawiaków zatrzymali policjanci z Bydgoszczy

Dlaczego nie powinniśmy zastawiać grzejników?

Dlaczego nie powinniśmy zastawiać grzejników? Odpowiedź jest prosta. Meble, czy kanapy stworzą przeszkodę, która zaburzy przepływ powietrza, które będzie kumulowało się w jednym miejscu i nie rozprzestrzeni się tak szybko po całym wnętrzu.

W ten sposób będziemy czekać znacznie dłużej, aż pomieszczenie nagrzeje się w całości, a także zużyjemy stanowczo za dużo ciepła, niż jest to wskazane. Straty mogą wynieść nawet do 40%.

Pamiętajmy też, że zasłony przy naszych oknach (tymi, pod którymi są kaloryfery) nie powinny sięgać do ziemi. Ewentualnie wykorzystać możemy je jako element dekoracyjny – zwinięte po bokach, tak by nie zasłaniały naszego grzejnika. One również stworzą przeszkodę zaburzającą przepływ powietrza.

Warto wiedzieć, że montując kaloryfer powinniśmy zachować około 10 centymetrowy odstęp od podłogi i parapetu. W ten sposób zagwarantujemy sobie najlepszy przepływ ciepłego powietrza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE