fireman

i

Autor: pixabay Zdjęcie poglądowe

Czy strażacy rozpoczną protest? Żądają 20% podwyżki

2022-10-13 12:12

Czy dojdzie do masowych protestów straży pożarnej? Kujawsko-pomorscy strażacy wraz z Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych chcą 20% podwyżki dla zawodowych strażaków. Rok temu podpisano porozumienie z ministerstwem. Rząd nie uwzględnił jednak inflacji. W poniedziałek (17 października) z samego rana wszystkie jednostki PSP w Kujawsko-Pomorskiem zostaną oflagowane. To pierwszy etap protestu.

Jak poinformowali strażacy w rozmowie z Gazetą Pomorską – w zeszłym roku doszło do porozumienia podpisanego z ministerstwem, zgodnie z którym mieli otrzymać podwyżkę. Rząd nie uwzględnił jednak galopującej inflacji, a w tej chwili podwyżki, według strażaków wynoszą o 10% mniej niż inflacja.

Strażacy chcą pokazać swoje niezadowolenie. Oczekują 20% podwyżki. W ramach pierwszego etapu protestu, w poniedziałek (17 października) wszystkie jednostki PSP w województwie kujawsko-pomorskim zostaną oflagowane. To jednak dopiero początek.

Zawodowe służby stawiają ultimatum, grożą masowymi protestami – podaje Gazeta Pomorska. W czwartek, 20 października reprezentanci Federacji Służb Mundurowych spotkają się z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli nie uda się dość do porozumienia, federacja zapowiada rozpoczęcie akcji protestacyjnej.

Rolnicy. Podlasie. Gienek i Sławek zbierają śliwki na wino

Postulaty strażaków zostały omówione już wcześniej – 11 października podczas spotkania Rady Federacji Służb Mundurowych. Według ustaleń dziennikarzy Pomorskiej – wśród żądań pracowników znalazły się wprowadzenie dodatków progresywnych, wyrównanie świadczeń socjalnych, które mają utrzymywać się na tym samym poziomie, według relacji strażaków – od dobrych 20 lat.

Przypomnijmy, że w 4 lata temu doszło już do masowego protestu służb mundurowych. Miał on miejsce od 27 czerwca do 8 listopada 2018. Wówczas policjanci masowo składali zwolnienia lekarskie. Pracownicy żądali wówczas m.in. przyznania dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń do kwoty 650 zł na jednego funkcjonariusza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE