Chleba już tu nie kupimy. Ale historię piekarni Bigońskich poznamy w Młynach Rothera!

2020-04-27 14:23
Piekarnia Bigońskich przeszła do historii!
Autor: Dorota Lakner Piekarnia Bigońskich przeszła do historii!

Po 96 latach kultowa piekarnia Bigońskich przechodzi do historii. Nie kupimy już tu smacznego chleba, rogali, bułek i ciast. Rodzina Bigońskich wydała oświadczenie:

Bydgoszczanie, Szanowni Klienci,
w związku z wypowiedzeniem naszej rodzinie umowy najmu lokalu, w którym znajdują się piekarnia i sklep, podjęliśmy decyzję najtrudniejszą, z jaką przyszło się nam zmierzyć o likwidacji działalności.

Analizując wszystkie argumenty i możliwości podjęliśmy decyzję o niezmienianiu lokalizacji, pomimo otrzymania od władz Miasta propozycji.

Dla naszej rodziny i klientów, którzy stanowili najwyższą wartość, róg Gdańskiej i Świętojańskiej, to coś więcej, niż adres. To wieloletnia, wypełniona emocjami rodzinna historia i tradycja.

Chcąc jednak ocalić choćby cząstkę niej, przekazujemy Miastu wyposażenia sklepu i najstarszych maszyn z piekarni oraz kilka receptur. Zostaną one udostępnione mieszkańcom i turystom wg. wstępnych ustaleń w Młynach Rothera i posłużą podtrzymaniu historii piekarnictwa.

Dziękujemy wszystkim klientom, bydgoszczanom, pracownikom naszej piekarni, panu Prezydentowi za życzliwość, wsparcie, wyrozumiałość oraz wyrazy uznania dla naszej prawie 100-letniej działalności.  

Z poważaniem,
Rodzina Bigońskich

Cukiernię i piekarnię założył w 1924 r. Wincenty Bigoński. Szybko zyskała uznanie. W latach 30. dobrze prosperująca firma została przeniesiona na ul. Gdańską, gdzie funkcjonowała do kwietnia 2020 roku. Jeszcze kilka dni temu była najstarszą działającą piekarnią w Bydgoszczy. Wypiek pieczywa odbywał się metodą tradycyjną w blisko stuletnim piecu kaflowym opalanym drewnem firmy Werner & Pfleiderer. Każdego dnia, wypiekano w nim blisko trzysta bochenków chleba. Na zapleczu znajdowała się także zabytkowa dzielarka do bułek, która była obsługiwana ręcznie. W sklepie oferowane były także wyroby cukiernicze.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE