old

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Rekordzistka

91-latka miała w brzuchu 60-letnie dziecko. Lekarze na początku nie chcieli go usunąć

2023-09-14 8:04

Niecodzienne przypadki medyczne wciąż co rusz wywołują szok na twarzach ludzi z całego świata. Dla przykładu - w listopadzie ubiegłego roku na świat przyszły "30-letnie" bliźnięta. Zarodki leżały w zamrażarce od 1992 roku. Przypomnijmy jeszcze ciekawszy przypadek, 91-letniej Esteli, która poszła do lekarza tuż po upadku. Medycy odkryli wówczas, że kobieta od 60 lat była w ciąży. Szczegóły poniżej.

Historia jak z filmu wydarzyła się w Chile

Estela Melendez wraz z mężem – nieżyjącym już Manuelem Gonzalesem wiedli spokojne życie w Chile. Nigdy jednak nie doczekali się potomstwa. Mimo, że bardzo tego chcieli – lekarze powiedzieli kobiecie, że ta po prostu nie może zajść w ciążę.

Rok po śmierci swojego męża kobieta podupadła na zdrowiu, a następnie upadła na ulicy i trafiła pod opiekę lekarzy. Ze wstępnych badań wynikało, że 91-latka ma guza w okolicy macicy. To jednak nie dało medykom spokoju, więc skierowano ją na kolejne obserwacje.

To był szok dla medyków nie tylko z Chile, ale i dla całego świata. Ten przypadek dotyka tylko niewielkiego procenta kobiet na całej Ziemi. 91-letnia kobieta miała w brzuchu ponad 60-letnie dziecko.

MOTORNICZOWIE ZAPOMINAJĄ OPUŚCIĆ PANTOGRAF I USZKADZAJĄ TRAMWAJ. NA RATUNEK PRZYSZLI FUNKCJONARIUSZE NADZORU RUCHU

Ze względu na ogólny stan zdrowia kobiety, ekipa lekarska z początku chciała odstąpić od zaplanowanego zabiegu chirurgicznego – usunięcia martwego od ponad sześciu dekad potomstwa. Sprawę relacjonowała wówczas telewizja CNN.

Całą historię Esteli Melendez z 2015 roku możecie poznać z odcinka „91-letnią kobietę bolał brzuch. Po zbadaniu lekarze stwierdzili, że od 60 lat jest w CIĄŻY…” na kanale YouTube.

Czym jest "kamienne dziecko" w brzuchu? Ten przypadek dotyka niewielkiego procenta kobiet na całym świecie

To nie jest nowe zjawisko dl literatury medycznej. Przypadek „kamiennego dziecka” – czyli Lithopedionu - opisywano już w dziesiątym stuleciu. Potomstwo z kamienia jest owocem ciąży brzusznej, rzadziej jajnikowej. Na początku rozwija się ona prawidłowo, jednak następnie – około czternasto-tygodniowy (bądź też starszy) płód obumiera.

W normalnym przypadku organizm sam powinien taki płód usunąć, bądź wchłonąć. Jednak w przypadku „kamiennych dzieci” znajduje się on w stanie uśpienia przez wiele lat, a następnie się uwapnia – stąd przypomina skamielinę. Niekiedy może nawet zabić matkę, która nosi go w sobie.

Przypadek kamiennego dziecka zdiagnozowano również u pacjentki z Nigerii. Towarzyszył on mięśniakowi i odkryto go podczas operacji usunięcia guza. Bardziej znane przypadki kamiennego potomstwa opisywano w szesnastym i siedemnastym wieku.

Jedną z głośnych spraw XIX wieku okazał się również przypadek Colombe Chatri, żony pewnego krawca. Kobieta zmarła w 1852 roku w wieku 68 lat. 28 lat wcześniej wykazywała ona wszelkie objawy ciąży, jednak do rozwiązania nigdy nie doszło. Od tamtego czasu Chatri latami skarżyła się na bóle brzucha.

Po śmierci, na życzenie małżonka, przeprowadzono sekcję zwłok kobiety. To wtedy odkryto, że Chatri latami nosiła w sobie nienarodzone, skamieniałe dziecko.

Zobacz zdjęcie „kamiennego dziecka”

dziecko z kamienia

i

Autor: Internet Archive Book Images
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE