Bydgoszczanie kochają LiterObrazki. Znamy szczegółowy program kolejnej edycji festiwalu

i

Autor: WiMBP w Bydgoszczy

wydarzenie

Bydgoszczanie kochają LiterObrazki. Znamy program kolejnej edycji festiwalu

2023-05-31 8:35

Koncert, spektakl, spotkania autorskie i twórcze warsztaty w murach biblioteki i na jej dziedzińcu, bo czytanie nie może kojarzyć się tylko ze szkołą i przymusem. - Jeśli jeszcze nie kochacie książek, po naszym festiwalu na pewno się to zmieni - zapewniają organizatorzy najciekawszego literackiego wydarzenia dla rodzin w Bydgoszczy.

To już dwunasta edycja Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki. Od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dużych i małych, bo z licznych atrakcji korzystają całe rodziny.

Festiwalowe wydarzenia rozpoczęły się 29 maja, ale najciekawiej zapowiada się nadchodzący weekend. Właśnie 3 i 4 czerwca w gmachu biblioteki na Starym Rynku zaprezentują się polskie wydawnictwa, dla których książki dla dzieci to chleb powszedni. Poza tym w planie na sobotę i niedzielę są warsztaty z artystami z całej Polski, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, gry i zabawy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na większość obowiązują zapisy. Żeby zając miejsce trzeba zadzwonić pod nr tel. 52 33 99 227 od poniedziałku do piątku między godz. 7.30 a 15.

- Celem festiwalu jest wywołanie pozytywnych skojarzeń z literaturą, które rozbudzi w dzieciach chęć do czytania. W końcu książki nie powinny kojarzyć się wyłącznie ze szkołą i przymusem do czytania – mówią organizatorzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. - Atrakcje przygotowane w ramach „LiterObrazków” stają naprzeciw temu wyzwaniu. Jeśli jeszcze nie kochacie książek, po naszym festiwalu na pewno się to zmieni. Na odwiedzających będą czekać między innymi warsztaty plastyczne i literackie, spotkania autorskie, koncert i spektakl - dodają.

Przedstawiamy najciekawsze festiwalowe wydarzenia zaplanowane na weekend: 

Fiku-Miku w LiterObrazkowym Eko-pamiętniku – LiterObrazkowa gra mobilna

Czy przyroda jest ważna? Czy powietrze, którym oddychamy jest czyste? Czy wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi? Czy potrafimy dbać o środowisko? Na te i inne ważne pytania w jaki sposób dbać o nasz wspólny dom spróbujemy znaleźć odpowiedź wraz z LiterObrazkowym Skrzatem oraz Jego tajemniczym Przyjacielem podczas spaceru po Bydgoszczy. Gra rozpocznie się 3 czerwca o godz. 12.30 i potrwa do 4 czerwca do godz. 14.

O fabule gry: w samym sercu pięknego miasta nad rzeką Brdą, na Starym Rynku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszka Skrzat Literuś, który ponad wszystko kocha literki. Skrzat przyjaźni się z Bibliotekarzami, z którymi stworzył miejsce, w którym dzieci mogą realizować swoje pasje, poznawać fascynujący świat zaklęty w książkach, odkrywać tajemnice ukryte w literach i rozwijać wyobraźnię! A przede wszystkim świetnie się bawić i śmiać do rozpuku. Literuś nie tylko lubi się bawić. Bardzo, ale to bardzo kocha przyrodę i wie, że żeby kolejne edycje Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci mogły się odbywać, musimy zadbać o nasz wspólny dom, o naszą Planetę. Jednak, żeby dokonywać zmian i wyrabiać dobre nawyki związane z szanowaniem przygody musimy tę przyrodę dobrze poznać i w tym pomoże nam LiterObrazkowy Skrzat i jego tajemniczy Przyjaciel.

3 czerwca, sobota

godz. 12.30-14

Kałużysko – warsztaty sensoryczno-plastyczne z Katarzyną i Anną Augustyniak

Warsztaty sensoryczno-plastyczne z Katarzyną i Anną Augustyniak wokół książki „Kałużysko. Podczas zajęć dzieci będą nazywać uczucia, a emocje zostaną ujęte w kształty i kolory, dzięki czemu powstaną niezwykłe plakaty. Dodatkowo, ćwiczenia sensoryczne z cieczą nienewtonowską pozwolą porozmawiać o tym, co to znaczy być w formie oraz co zrobić, gdy nasze uczucia się rozlewają.

Anna Augustyniak – autorka książki Kałużysko. Kocha książki. Najbardziej ceni literaturę dziecięcą. To właśnie ona najpiękniej opowiada o życiu. Fascynacja literaturą sprawiła, że ukończyła polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a później pracowała w różnych zawodach związanych ze słowem – od copywritingu po uczenie młodych ludzi języka polskiego. W zaciszu domowym pielęgnuje wciąż rozrastającą się bibliotekę, o którą dba wraz z mężem i dwójką wspaniałych Ośmiornic.

Kasia Augustyniak – ilustratorka i projektantka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Projektuje plakaty, identyfikacje wizualne, infografiki i ilustracje. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Prywatnie mama niezwykłego chłopca.

godz. 12.30-13.10

Spotkanie z Filipem Pręgowskim i Nikodemem Pręgowskim, autorami książki „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?”, pracownikami Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Rozmowie towarzyszyć będzie projekcja ilustracji z książki. Książka „Do 12 razy sztuka” to wędrówka przez stuletni okres w sztuce zwany modernizmem, przeznaczona dla młodych czytelników − uczniów szkół podstawowych i średnich, ale wierzymy, że może być też interesująca dla dorosłych.

Filip Pręgowski – teoretyk sztuki, malarz i wykładowca akademicki. Zajmuje się naukowo sztuką, szczególnie powstałą w okresie, o którym opowiada niniejsza książka, a także sztuką amerykańską oraz krytyką artystyczną. Sam również tworzy obrazy; jest autorem kilku wystaw indywidualnych, uczestniczył też w wielu zbiorowych wystawach malarstwa. Fascynuje się kosmosem, lubi powieści i opowiadania Stanisława Lema, film Odyseja kosmiczna 2001 Stanleya Kubricka oraz rozważania na temat teorii spiskowych Umberto Eco i Tomasza Stawiszyńskiego.

Nikodem Pręgowski – grafik, ilustrator i twórca plakatów. Uczy projektowania graficznego, kaligrafii i typografii i na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fascynuje się kulinariami i domową uprawą roślin jadalnych. Założyciel wydawnictwa „Na przykład”. Laureat kilkudziesięciu nagród z zakresu plakatu. Jego prace pokazywane były m. in. w Belgii, Holandii, Chinach, Czechach, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Peru, Rosji, Słowacji, Turcji, USA. Lubi oglądać książki dla dzieci.

godz. 16.30-17.30, dziedziniec WiMBP

Czterolistna koniczyna na szczęście – koncert w wykonaniu muzyków z Filharmonii Pomorskiej

Wyjątkowe spotkanie z muzyką celtycką, kulturą zielonej wyspy, odrobina szczęścia w tańcach ludowych i symbolice czterolistnej koniczyny. Zielone barwy irlandzkiej przyrody w muzyce filmowej, etnicznej, przy rytmicznych dźwiękach instrumentów perkusyjnych, akordeonu, skrzypiec i klarnetu, zespalających świat legend, baśni i rzeczywistości. Dobra zabawa dla dużych i małych, zaczarowana w kolorystyce znanych utworów. Paulina Krakowian-Biernacka skrzypce, fidel płocka Mateusz Szwankowski klarnet, flet Kamil Szafrański akordeon Piotr Brajewski werbel, perkusjonalia.

4 czerwca, niedziela

godz. 11-11.45, dziedziniec

Politechnika – zabawa w chemika. Pokazy chemiczne

Ciekły azot to niezwykła substancja, a my wykorzystamy go jako doskonały materiał do zabawy pozwalający wprowadzić małych odkrywców w magiczny świat nauki. Zobaczymy co stanie się z kwiatem po kąpieli w niskiej temperaturze. Spróbujemy schować napompowany balon w szklance oraz zrobimy lody z ciekłego azotu. Wszystko zakończymy wielkim wybuchem, ale bez obaw całkowicie bezpiecznym. Pokazy chemiczne przygotowane przez pracowników Politechniki Bydgoskiej.

godz. 12.30, dziedziniec

Książka w podróży, czyli o drodze książki od autora do czytelnika. Spotkanie z Agnieszką Frączek, w czasie którego autorka opowiada o tym, jak powstają książki. Zdradza, skąd czerpie pomysły na wiersze. Wspomina o swojej fascynacji językiem i pokazuje, jak – pisząc – bawi się językiem. Odkrywa też inne źródła inspiracji – przede wszystkim naszą codzienność, która jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, wystarczy tylko chcieć je dostrzec, oraz fantazję, której autorka niezwykle chętnie puszcza wodze.

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką wielu nagród, w roku 2019 została uhonorowana tytułem Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

godz. 15-16, dziedziniec

Piosenki z bajek. Koncert Anny Hnatowicz. Akustyczne wersje znanych i lubianych utworów w wyjątkowych aranżacjach Anny Hnatowicz, uczestniczki programu The Voice Of Poland. Czeka Was wspólne śpiewanie i taniec oraz dużo uśmiechu.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu.