Bydgoszcz zawiesza organizację masowych imprez!

2020-03-10 18:41 Lidia Rachwalska
ratusz Bydgoszcz
Autor: Lidia Rachwalska

Miasto przygotowuje się na koronawirusa. Chce zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest dynamiczna. Władze Bydgoszczy poinformowały na konferencji prasowej o działaniach, które mieszczą się w kompetencjach samorządu i mają charakter uzupełniający do tych podejmowanych przez rząd i służby sanitarne. Wszystko po to, aby opóźnić pojawienie się koronawirusa w naszym mieście.


Na razie szkoły i przedszkola w Bydgoszczy pracują normalnie, ale to może się zmienić. W tej sprawie władze Bydgoszczy czekają na decyzje rządowe. Szkoły też rezygnują z zaplanowanych imprez. Nie odbędzie się m.in. Forum Szkół CV.


- W przypadku zajęć szkolnych, przedszkolnych oraz opieki żłobkowej dostosowujemy się do zaleceń wydawanych na szczeblu krajowym i wojewódzkim. Na dziś zajęcia w szkołach i przedszkolach odbywają się normalnie, z zastrzeżeniem ograniczenia wizyt i wymian w ramach współpracy międzynarodowej- mówi zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski apeluje, aby ograniczyć ruch międzynarodowy. Chodzi m.in. o wyjazdy uczniów oraz studentów. Każdy wyjazd musi zaopiniować Powiatowy Inspektor Sanitarny. W przypadku wyjazdu za granicę, młodzież po powrocie zostanie odizolowana i poddana 14-dniowej kwarantannie.

Także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, podjęta została decyzja o zawieszeniu przygotowań do imprez miejskich o charakterze masowym.

- W najbliższym czasie w naszym mieście odbyć się miały m.in. Bydgoski Bieg Urodzinowy, koncert z okazji urodzin miasta, Majówka „Dumni z Bydgoszczy”, Ster na Bydgoszcz, czy Rzeka Muzyki. Jeśli zalecenia wojewody zostaną cofnięte, to wrócimy do przygotowań. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas najważniejsze – zaznacza zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Całkowity zakaz odwiedzin osób starszych i schorowanych wprowadzono już w Domach Pomocy Społecznej. Zakaz odwiedzin obowiązuje również w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego.

W województwie kujawsko-pomorskim jest 8 osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 37- poddano kwarantannie (stan na dzień 10.03.2020). Czynnym nadzorem epidemiologicznym objęte są obecnie 343 osoby z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.