Bydgoszcz to dom dla pięknych gatunków ptaków. Niektóre potrafią naśladować wiele głosów! [AUDIO]

2021-04-30 15:43 Dawid Olszewski
Zimorodek
Autor: Free-Photos/CC0/pixabay.com

Od rana do wieczora w Bydgoszczy słychać już głośny śpiew ptaków. Głównie w parkach jest gwarno. Ornitolog z Bydgoszczy zachęca mieszkańców do spacerowania. Warto rozglądać się za ptakami i uważnie słuchać. Właśnie teraz są najbardziej aktywne.

Ornitolodzy podkreślają, że wiosna to idealny moment, by wybrać się na spacer i szukać pięknych ptaków. Właśnie teraz chętnie śpiewają i prezentują się w parkach.

Szpak będzie nas trochę oszukiwał, bo umie naśladować wiele głosów, inne ptaki, a także naśladuje dźwięki z naszego otoczenia. Może naśladować na przykład tramwaj lub jakąś maszynę, która pracuje w pobliżu. Podobnie może nas oszukiwać sójka. Może nas nabrać, że jest kotem albo płaczącym niemowlęciem. Samce często popisują się swoim śpiewem przed samicami. Kiedy pójdziemy do większości bydgoskich parków, to usłyszymy głównie zięby, a także kosy, które będą nam śpiewać bardzo wcześnie oraz po zmierzchu

- mówi Monika Wójcik-Musiał z Towarzystwa Przyrodniczego "Kawka" w Bydgoszczy.

Ptaki nie tylko pięknie teraz śpiewają, ale też wspaniale się prezentują. Podczas spaceru warto uważnie się rozejrzeć.

Pleszki są bardzo pomarańczowe i rzucą się w oczy. Trznadle lub kulczyki są intensywnie żółte. Zimorodek, czyli błękitna strzała, która podczas słonecznej pogody mieni się wszystkimi kolorami tęczy

- dodaje ornitolog.

Ornitolodzy podkreślają, że różnorodność gatunkowa ptaków jest uzależniona od terenu. W Bydgoszczy ptaki są mniej płochliwe i łatwiej je dostrzec. Za to pod Bydgoszczą jest więcej ptaków szponiastych, na przykład przelatujących nad polami myszołowów.

Jednocześnie specjaliści apelują, by teraz nie dokarmiać ptaków. Wiosną, latem i jesienią one sobie świetnie radzą. Można dokarmiać zimą, ale słonecznikiem. Popularny chleb jest dla nich szkodliwy.

Co lata nad naszymi głowami - opowiada Monika Wójcik-Musiał, ornitolog:
Punkt szczepień powszechnych na UTP w Bydgoszczy. Tak wygląda w środku