cola

i

Autor: unsplash

Boże Narodzenie 2023. Coca Cola czy Pepsi? Po te napoje Polacy sięgają najchętniej w święta

2023-12-21 14:30

Choć okres świąteczny kojarzy się z magicznymi i charakterystycznymi reklamami coca coli – są jednak i tacy, którzy na swoim wigilijnym stole preferują jednak Pepsi. Oba napoje powstały już w XIX wieku, jednak do Polski trafiły znacznie później. Co było pierwsze? Skąd i kiedy w Polsce pojawiły się Pepsi i Coca Cola? Kiedy powstała pierwsza świąteczna reklama Coca Coli? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Pierwsza reklama świąteczna Coca Coli

Pierwsza reklama świąteczna Coca Coli powstała w 1931 roku. Nie przypominała ona jednak pod żadnym względem tych, na które co roku możemy natknąć się w telewizji, internecie czy w kinie. Archie Lee, czyli menadżer z agencji reklamowej D'Arcy współpracującej z The Coca‑Cola Company postanowił stworzyć kampanię świąteczną znanego już wtedy produktu.

Pierwsza reklama z wizerunkiem Świętego Mikołaja, który trzymał w ręku szklaną butelkę Coca Coli pojawiła się w prasie. Od tamtego czasu „święta z Coca Colą” stały się tradycją, a świąteczne kampanie z roku na rok ulegały zmianie. Mikołaj z butelką napoju trafił z gazety przed szklany ekran.

Od kilku dziesięcioleci nieodłącznym elementem stała się duża czerwona ciężarówka. Następnie – do pakietu dodano piosenkę Melanie Thornton, w polskiej wersji znaną jako „Coraz bliżej święta”.

Coca Cola po raz pierwszy w Polsce

Kiedy w Stanach Zjednoczonych pierwsze świąteczne reklamy Coca Coli przybierały na sile, w Polsce produkt ten nie był jeszcze znany. Żeby przybliżyć początki słynnego napoju w naszym kraju, musimy cofnąć się do czasów PRL-u.

Przedsiębiorstwo powstało w 1886 roku, jednak zanim produkty Coca Coli trafiły do Polski minęły dziesięciolecia. Produkcję napoju rozpoczęto w 1972 roku na zasadzie licencji w Polskich Zakładach Piwowarskich w Warszawie. Jej dostępność uznawano jako symbol dobrobytu, a także kultury amerykańskiej.

Kto mógł pozwolić sobie na Coca Colę na wigilijnym stole – ten postrzegany był jako „osoba, której się powodzi”. Już po jakimś czasie po wprowadzeniu amerykańskiego produktu na rynek, w PRL-u pojawił się tańszy zastępnik – Polo Cocta, którą zakupić w sklepie możemy do dziś.

Nic jednak nie równało się ze smakiem oryginału. Wszystko stało się za sprawą Edwarda Gierka, który chciał wprowadzić do kraju styl i kulturę znaną z amerykańskich filmów. Jak pisze portal stronakuchni.pl - Coca-cola była postrzegana jako symbol rozkładu „klasy burżuazyjnej”, która była przeciwieństwem klasy robotniczej – dominującej wówczas w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

W Bydgoszczy trwają przygotowania do jarmarku świątecznego

Coca cola znane zamienniki

Oczywiście to, że produkcję Coca Coli rozpoczęto w Polsce w 1972 roku, nie oznaczało, że produktu nie było tutaj wcale. Sprowadzane zza granicy butelki już w latach 50-tych cieszyły się zainteresowaniem. Były też niesamowicie drogie. Dla przykładu - w 1958 roku rozpoczęto wytwarzanie „extra-coli” w spółdzielni pracy Botwina w Szczecinie, która miała być zastępnikiem zagranicznego wówczas produktu.

Coca Cola czy Pepsi? Co było pierwsze?

Jak Coca Cola – to i Pepsi. Jak podaje portal stronakuchni.pl – wprowadzając na rynek Coca Colę Gierek chciał nabyć licencję do produkcji obu napojów (również konkurencji - Pepsi) i powierzyć nadzór nad nimi jednej instytucji, czyli Przedsiębiorstwu Handlu Zagranicznego „Agros”. Wtedy po raz pierwszy koncern coca-cola musiał sprzedać swój koncentrat twórcom pepsi.

Pepsi stała się zatem drugim burżuazyjnym produktem gazowanym na sklepowych pułkach. Samo przedsiębiorstwo powstało również w Stanach Zjednoczonych. Choć często kojarzone jest z produktem dużo młodszym od Coca Coli – to nie do końca prawda.

Pepsi to również produkt, który powstał w XIX wieku – konkretnie w 1893 roku, czyli zaledwie 7 lat po „wystartowaniu” Coca Coli. Na początku napój miał być substancją prozdrowotną. Sama nazwa „Pepsi” pochodzi od angielskiego słowa dyspepsia, oznaczającego niestrawność.

Sam napój został stworzony przez amerykańskiego farmaceutę Caleba Bradhama. Zwierał on pepsynę, czyli enzym wspomagający trawienie – jak na lekarstwo przystało. Jak podają źródła – po 1923 roku składnik ten przestał wchodzić w skład słynnego napoju.

Do dzisiaj oba napoje mają swoich zwolenników, którzy od lat staczają bitwę – który z nich jest lepszy. A Wy który napój preferujecie? Coca Colę czy Pepsi? Dajcie znać w komentarzach.