sport

Biegiem przez Myślęcinek. Biegacze wystartowali w wiosennej Botanicznej Piątce [ZDJĘCIA]

2024-05-16 15:16

Ogród Botaniczny w Myślęcniku zamienił się w sobotę w miejsce sportowych zmagań. Biegacze - i ci zaprawieni w bojach, i ci początkujący, ustawili się na linii startu cyklicznej, ogólnopolskiej imprezy Botaniczna Piątka. Pierwsi na metę dotarli po około 20 minutach. Najwytrwalsi walczyli z tym dystansem prawie godzinę.

Botaniczna Piątka. Bieg w Myślęcniku

Botaniczna Piątka to zawody na dystansie 5 km organizowane w pięknych okolicznościach przyrody w całej Polsce. 11 maja wiosenna edycja odbyła się w Ogrodzie Botanicznym w Myślęcinku. Na linii startu ustawiły się 164 osoby. To i doświadczeni biegacze, i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem. Pierwsi dobiegli po ok. 20 minutach, ale byli i tacy, którzy z wyzwaniem walczyli prawie godzinę. Wszyscy zasłużyli na pamiątkowy medal z kwiatowym motywem.

- Pierwszy raz wzięłam udział w takim zorganizowanym biegu - mówi Monika, która na to wydarzenie do Bydgoszczy przyjechała z Chełmży. - Staram się biegać regularnie, ale na krótszych dystansach. Bieg w Myslęcinku traktuję jako motywator do podejmowania coraz większych wyzwań. To mój pierwszy medal w kolekcji, na pewno nie ostatni! - dodaje.

Co daje regularne bieganie?

  • Regularne bieganie zwiększa wydolność tlenową, wzmacnia serce i płuca oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną.
  • Regularna aktywność fizyczna, w tym bieganie, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, nadciśnienie, otyłość czy cukrzyca.
  • Bieganie może pomóc w utrzymaniu lub zmniejszeniu wagi poprzez spalanie kalorii i zwiększenie metabolizmu.
  • Bieganie wzmacnia mięśnie nóg, pleców i brzucha, co przyczynia się do poprawy ogólnej siły mięśniowej.
  • Regularna aktywność fizyczna, w tym bieganie, może pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i wywołaniu uczucia dobrego samopoczucia dzięki wydzielaniu endorfin, tzw. hormonów szczęścia.
  • Bieganie może pomóc w regulacji cyklu snu i czuwania, co prowadzi do lepszego i głębszego snu.
  • Osiąganie celów związanych z bieganiem może zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Święto kominiarzy w Bydgoszczy