Będą czuwać nad wodą i na trasach. Sprawdzą miejsca wypoczynku [WIDEO]

2020-06-29 9:09 Lidia Rachwalska
Bezpieczne wakacje 2020
Autor: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Policja, straż pożarna i pracownicy sanepidu zadbają o bezpieczne wakacje w kujawsko-pomorskiem.

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja z udziałem szefów poszczególnych służb, którzy poinformowali o podejmowanych działaniach w czasie wakacji. To po naradzie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Mamy za sobą bardzo trudny rok szkolny. Chcemy, aby w dobie pandemii koronawirusa, rozpoczynające się właśnie wakacje były jak najbardziej bezpieczne dla dzieci i młodzieży z naszego województwa. Kujawsko-pomorskie służby wielokrotnie potwierdzały, że działają na bardzo wysokim poziomie i dlatego, także w czasie wakacji, zarówno podczas wypoczynku zorganizowanego, na kąpieliskach, jak również na drogach, możemy czuć się bezpieczni - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Policjanci będą także dbać o bezpieczeństwo nad wodą. Tam delegowani będą policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy. W ramach działań związanych z wakacjami wznowione zostaną także kontrole autokarów, wiozących dzieci na letni wypoczynek.

- Jesteśmy województwem przejazdowym, w ubiegłym roku, samą tylko autostradą przejechało 21 milionów pojazdów, a w okresie wakacyjnym prawie 5 milionów. Jesteśmy przygotowani, aby poczucie bezpieczeństwa było w tym roku lepsze niż w roku ubiegłym - powiedział insp. Mirosław Elszkowski.

Zaapelował również, aby nie bagatelizować informacji o zagrożeniach i nieprawidłowościach, a wszelkie sygnały przekazywać policji za pośrednictwem numeru 112.

Apel o zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji wystosował też st. bryg. Sławomir Herbowski ze straży pożarnej.

- Państwowa Straż Pożarna stara się w okresie letnim zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, a także innym mieszkańcom, ale żadne nakazy i przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku. Apelujemy o bezpieczne zachowanie nad wodą. Zalecamy korzystać z plaż strzeżonych, sprawdzonych, z ratownikami, abyśmy mogli wszyscy czuć się bezpieczni - mówił.

Mocno zaangażowana w akcję będzie również Państwowa Inspekcja Sanitarna.

- Jak co roku, prowadzimy akcję letnią, podczas której kontrolujemy obszar żywnościowy, bo nie tylko zagrożenia związane z koronawirusem, ale także zatrucia pokarmowe, są bardzo groźne. W ramach akcji letniej wszystkie placówki sezonowe na szlakach turystycznych będą regularnie kontrolowane. Ponadto Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco kontroluje wszystkie kąpieliska oraz miejsca zwyczajowo używane do kąpieli. Z wynikami badań można zapoznać się w serwisie kąpieliskowym. Oprócz tego, w czasie trwania turnusów wakacyjnych regularnie kontrolowane będą miejsca, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży - mówił Wojciech Koper, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Jeśli pojawią się podejrzenia, że w miejscu wypoczynku może występować zagrożenie koronawirusem, to Państwowa Inspekcja Sanitarna natychmiast będzie podejmowała stosowne kroki.

Bezpieczne wakacje 2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.