Zagubili się w podbraniewskim lesie. Z pomocą przyszli policjanci

2020-09-15 3:24 Opr. MH
 Zagubili się wjednym z podbraniewskich lasów. Z pomocą przyszli policjanci
Autor: www.pixabay.com

Po raz kolejny policjanci z Braniewa interweniowali w jednym z okolicznych lasów. Tym razem pomocy w powrocie do domu z grzybobrania potrzebowała matka z 8-letnim dzieckiem. Zanim wybierzemy się na grzybobranie warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi przykrościami.

Kobieta wybrała się do lasu na grzyby z 8-letnim dzieckiem. Gdy okazało się, że straciła orientacje w terenie zadzwoniła na policję i poinformowała, że są w okolicach Glinki. Co więcej, telefon komórkowy, który zabrała ze sobą miał baterię na wyczerpaniu. Na miejsce skierowano natychmiast funkcjonariuszy.

Policjanci włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, aby wskazać zagubionej kobiecie, w którą stronę powinna się kierować. Po chwili do policyjnych poszukiwań dołączył żołnierz, który w tym czasie zbierał grzyby. Oficer dyżurny nawiązał także kontakt z miejscowym leśniczym, który podpowiedział mundurowym, gdzie można znaleźć polanę, o której mówiła kobieta.

Po kilkudziesięciu minutach funkcjonariusze dotarli do zagubionej grzybiarki i jej dziecka, którzy cali i zdrowi wrócili do domu. Z kobietą przeprowadzono edukacyjną rozmowę na temat bezpiecznych wycieczek do lasu.

Niech ta historia będzie przestrogą dla wszystkich, którzy wybierają się na grzybobranie - mówi podkom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Braniewie.

***

Aby z wyprawy do lasu przywieźć, poza pełnym koszem grzybów, tylko pozytywne wspomnienia, warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zasadach bezpieczeństwa:

  • w miarę możliwości zapewnij sobie towarzystwo, w ten sposób w razie wypadku możesz liczyć na szybką pomoc;
  • będąc pierwszy raz w danym miejscu, dobrze jest zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią drogę powrotną;
  • zabierając ze sobą dziecko bądź osobę starszą do lasu, nie pozwalaj jej na oddalanie się od ciebie, miej je zawsze w zasięgu wzroku;
  • warto żeby ktoś z domowników wiedział w jakie miejsce się wybierasz; podaj też przybliżony czas powrotu;
  • miej przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w chwili zgubienia się, mogą okazać się bardzo pomocne; telefon komórkowy pomoże odczytać twoją lokalizację oraz możesz skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje twoją lokalizację rodzinie;
  • samochód zaparkuj na parkingu leśnym; zanim oddalisz się od samochodu, sprawdź dokładanie czy zamknąłeś drzwi i okna auta;
  • nie pozostawiaj wartościowych rzeczy na wierzchu;
  • stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
  • gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę oraz coś do jedzenia;
  • gdy znajdziesz niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom policję przestrzegaj zakazu wchodzenia na teren poligonu wojskowego oraz na inny teren wojskowy, grozi tam niebezpieczeństwo oraz odpowiedzialność prawna.
Posprzątali zalew w Siedlcach