Żadna misja nie jest łatwa. Czołgiści z Braniewa wrócili z misji wojskowej, którą pełnili na Łotwie

2020-06-25 14:38 MH
Żadna misja nie jest łatwa. Czołgiści z Braniewa wrócili z misji wojskowej, którą pełnili na Łotwie
Autor: arch. Starostwo Powiatowe w Braniewie (A. Wiśniewski)

Po 6. miesiącach pobytu na misji, do kraju wrócili żołnierze VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Oficjalnie powitano ich podczas uroczystości zorganizowanej w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie na co dzień służy większość żołnierzy kontyngentu.


„Żadna misja nie jest łatwa” - powiedział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych zwracając się do żołnierzy z ekranu za pośrednictwem którego uczestniczył w powitaniu.

„Każdy z Was żołnierze, niezależnie od podporządkowania, podległości służbowej; włożył swoją cegiełkę w budowanie stabilizacji, w odstraszanie, ale przede wszystkim w pokazywanie, że jeżeli ktokolwiek podniesie rękę na NATO, na Polskę, to polski żołnierz pozostanie wierny przysiędze wojskowej” – powiedział gen. Jarosław Mika.

Powitanie żołnierzy wracających z misji było skromniejsze niż zazwyczaj. Z powodu sytuacji pandemicznej w kraju, na uroczystość nie zaproszono rodzin ani przyjaciół 9 brygady. W wąskim gronie witających był gen. Dyw. Krzysztof Radomski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej i Karol Motyka, starosta braniewski, który reprezentował samorządowców.

- Możecie być dumni z takich żołnierzy – mówił dowódca generalny RSZ do dowódców: 16DZ, 9BBKPanc. oraz samorządowców.

Żołnierzami VI zmiany PKW Łotwa dowodził mjr Krzysztof Budzisz. Służyli w ramach wielonarodowej batalionowej grupa bojowej NATO, tworzonej przez Kanadę i sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Na Łotwie były też czołgi PT-91 z Braniewa. Żołnierze z 9 brygady służyli na Łotwie w ramach I, II, V i VI zmiany PKW. Obecnie szykują się do wyjazdu na kolejną IX zmianę.

Strażnik miejski wskoczył do śmietnika by odzyskać portfel starszej pani

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.