Zabytek na nowy rok. Sprawdź, co dla mieszkańców Fromborka przygotowali muzealnicy

2021-01-07 12:26 as
wieża we Fromborku
Autor: fanpejdż Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Zabytek na nowy rok to nowa akcja fromborskich muzealników

Zabytek na nowy rok, to akcja, którą rozpoczyna Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Cyklicznie na swoim fanpejdżu muzealnicy będą prezentowali posty poświęcone historii użytkowanych przez muzeum budynków.

Jako pierwsza została przestawiona XVII- wieczna wieża Radziejowskiego. Dawna wieża dzwonnicza, znajdująca się w południowo-zachodnim narożniku Wzgórza Katedralnego, jest widoczna z każdego punktu we Fromborku. Jej budowę zaczęto w 1683 roku.

Przez wieki wieża pełniła rolę dzwonnicy katedralnej, a w początku XX wieku była wykorzystywana również jako wieża ciśnień. Pod koniec II wojny wieża uległa poważnym uszkodzeniom. We wnętrzu drewniana klatka schodowa wypaliła się doszczętnie, a hełm został zniszczony. Odbudowana w latach 1972-73 i adoptowana do celów muzealnych. Obecnie w oktogonie, w przyziemiu wieży, mieści się muzealne Planetarium, a we wnętrzu wieży zainstalowano wahadło Foucaulta. W okresie letnim na pozostałych poziomach wieży prezentowane są ekspozycje muzealne. Na najwyższym poziomie wieży, na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się wyjcie na taras widokowy.

Więcej informacji na fanpejdżu fromborskiego Muzeum.

Nie maseczki, nie przyłbice. Zobaczcie, co wymyślili Kanadyjczycy