Ruszyła zbiórka pieniędzy na remont spalonego kościoła w Nowej Pasłęce

2022-11-23 8:54
 Ruszyła zbiórka pieniędzy na remont spalonego kościoła  w Nowej Pasłęce
Autor: arch. KP PSP Braniewo Do pożaru w Kościele pw. Matki Boskiej Miłosierdzia w Nowej Pasłęce doszło 11 listopada 2022 r.

Radny Gminy Braniewo Krzysztof Kozłowski uruchomił zbiórkę pieniędzy na platformie zrzutka.pl aby pomóc w zebraniu funduszy na odbudowę kościoła w Nowej Pasłęce. Do pożaru doszło 11 listopada 2022 r.

W piątek (11 listopada), kilkanaście minut po godzinie 11:00, braniewscy strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie otrzymali zgłoszenie o pożarze w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Nowej Pasłęce. Dymy pożarowe z pożaru, który wygasł prawdopodobnie z braku jednego ze składników niezbędnych do procesu spalania (braku tlenu), pozostawiły namacalne zniszczenia wewnątrz świątyni. Straty są bardzo duże i wymagają dużych nakładów finansowych, aby w kościele można było ponownie odprawiać nabożeństwa.

Pomoc w odbudowie kościoła

Radny Gminy Braniewo Krzysztof Kozłowski uruchomił zbiórkę pieniędzy na platformie zrzutka.pl, aby pomóc w zebraniu funduszy na odbudowę parafii.

- Spaleniu uległa prawa część ołtarza wraz z obrazem Matki Boskiej, spłonął podest oraz okopcone zostało całe wnętrze. W wyniku czego cała świątynia wymaga gruntownego czyszczenia oraz odmalowania. Potrzebna jest odbudowa ołtarza oraz podestu, znajdujące się na zakrystii ornaty i wszystkie wyposażenie również jest osmolone. Na tą chwilę nie wiemy w jakim stanie są pięknie grające organy znajdujące się na chórze – wylicza Krzysztof Kozłowski.

Kościół w Nowej Pasłęce to obiekt około 100 letni, a figury i obrazy znajdujące się we wnętrzu są o wiele starsze. Obiekt od roku 1993 figuruje na liście zabytków.

- Odbudowa świątyni pochłonie ogromne środki pieniężne. Prosimy wszystkich chętnych o wsparcie -apeluje radny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Warto?
Sonda
Liczysz na opady śniegu w święta?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE