Policjanci z Braniewa apelują do motocyklistów i nie tylko: zdejmij rękę z gazu

2020-05-19 7:55 Opr. MH
 Policjanci z Braniewa apelują do motocyklistów i nie tylko: zdejmij rękę z gazu
Autor: arch. KPP Braniewo

Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach jest więcej uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie - jak wynika z policyjnych statystyk - dochodzi niestety do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści pociągają za sobą poważne skutki.


Policjanci przypominają: kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą, może być odzież motocyklowa, tj. kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice oraz kask.

Jak wynika z policyjnych statystyk najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych. Policjanci z Braniewa włączyli się do akcji Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i apelują "Zdejmij rękę z gazu".


- Motocyklisto, dostosuj prędkość do warunków na drodze, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, weź pod uwagę również takie czynniki jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutynę, ciągłą trasę. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.