Ochotnicy, którzy chcą służyć w armii na poczatek muszą zdać egzamin ze sprawności fizycznej

2020-05-19 16:23 MH
Ochotnicy, którzy chcą służyć w armii na poczatek muszą zdać egzamin ze sprawności fizycznej
Autor: arch. 9BBKPanc.

9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej wznowiła nabór do służby po przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi. Ochotnicy, którzy chcą służyć w armii na początek muszą zdać egzamin ze sprawności fizycznej. Testowi poddało się dziś (19.05.2020) kilkanaście osób.

Na kwalifikacje do 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej może zgłosić się każdy, kto ma za sobą służbę zasadniczą lub przygotowawczą.

- Czynną służbę odbywałem w Marynarce Wojennej. Teraz chcę wrócić do wojska, wybrałem czołgistów – mówi Ireneusz z Elbląga, który w wojsku szuka stabilizacji i możliwości rozwoju. Mariusz z Ornety już kiedyś służył w brygadzie. Wraca, bo chce utrzymać rodzinę. Krystian z Susza od dziecka chciał służyć w wojsku. Na studiach zgłosił się do Legii akademickiej. Teraz chce być żołnierzem.


Jednak zanim ochotnicy założą mundur, muszą zdać egzamin z wychowania fizycznego. Na testach sprawdzana jest ich siła, wytrzymałość i szybkość.

- Sprawność fizyczna w przypadku żołnierza jest cechą – przynajmniej moim zdaniem najważniejszą dlatego od tego zaczyna się kwalifikacja – mówi kpt. Piotr Szpigiel, szef sekcji Wychowania i Sportu 9BBKPanc.

9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej wznowiła cykliczne nabory chętnych, które będą się odbywać przynajmniej dwa razy w miesiącu. Kolejna okazja we wtorek 02 czerwca.Czołgiści z Braniewa czekają na chętnych w jednostce przy ul. Sikorskiego 41(brama główna) w Braniewie o godz. 8.00.

W związku z trwającą pandemią wszystkich obowiązywać będzie reżim sanitarny. Kandydaci oprócz dokumentów i stroju sportowego, powinni mieć maseczkę ochronną na twarz. Ten nabór i planowane kolejne odbędą się jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju na to pozwoli.