Konferencja o wielkim uczonym z Fromborka przeniesiona do sieci

2020-05-22 11:50 as
Mikołaj Kopernik
Autor: www.pixabay.com

Epidemia koronawirusa utrudniła organizację obchodów 447. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika. Co roku, pod koniec maja, odbywała się konferencja naukowa, organizowana przez Fundację Nicolaus Copernicus. W tym roku z uwagi na pandemię, odbędzie się ona w sieci.

Organizatorzy zapraszają 28 i 29 maja na fanpejdź fundacji do wysłuchania wykładów on-line, które poprowadzą naukowcy z Polski i z zagranicy.

Będzie można posłuchać m.in. o tym, jak ważna w życiu Kopernika była medycyna. Wielki polski astronom był także lekarzem. Studiował we Włoszech, na uczelni w Padwie a po powrocie do Fromborka, z którym związał prawie całe swoje życie,  zajmował się przede wszystkim leczeniem duchownych z kapituły warmińskiej.

Przypomnijmy, że 12 lat temu naukowcy z Polski i Szwecji rozpoczęli prace i przeprowadzili badania DNA, które w 2010 roku potwierdziły miejsce pochówku kanonika Mikołaja Kopernika, który spoczął w podziemiach archikatedry we Fromborku. W czwartek, 21 maja przypadała 477. śmierci astronoma i 10. jego ponownego pochówku. Z tej okazji w katedrze we Fromborku odbyły się uroczystości, które uświetnił m.in. koncert organowy Pawła Kuchnickiego.