Jak konserwowano witraże? Nowa wystawa już do obejrzenia

2021-10-06 8:22
Jak konserwowano witraże? Nowa wystawa już do obejrzenia
Autor: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Jak konserwowano witraże? Nowa wystawa już do obejrzenia

Konserwacja witraży Katedry we Fromborku. To tytuł nowej wystawy w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, którą będzie można oglądać w Pałacu Biskupim do sierpnia przyszłego roku.

Ekspozycja opowiada o pracach konserwatorskich przy ocalałych w Katedrze witrażach. Otwarta przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w 2021 r., stanowi uzupełnienie wystawy stałej – Witraże fromborskie.

Warto podkreślić, że od lat 90' muzeum we Fromborku - m.in. wespół z pracownią konserwacji witraży Sławomira Oleszczuka - zajmuje się renowacją szczątków witraży. Chodzi o dzieła z lat 1861-1911. Są to dzieła znakomitych pracowni:

- Heinricha Oidtmanna z Linnich, najstarszej niemieckiej pracowni witrażowej, która wykonała, przez pół wieku i przez dwa pokolenia witrażystów z rodziny Oidtmanów, ok. 600 kwater, z czego dziś w Katedrze pozostało zaledwie 30.- Josepha Marii Machhausena, znakomitego witrażysty z Koblencji, który wykonał 210 kwater, z czego przetrwało 90.- Adalberta Rednera z Wrocławia (ale pochodzącego z Pomorza i co ciekawe z Polskiej rodziny), który wykonał w sumie 120 witraży, których ocalało zaledwie 45.

Wformie: Kulturystyka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE