Fotograf, który zasłużył na honorowe obywatelstwo Braniewa

i

Autor: arch. UM Braniewo Zdjęcia jego autorstwa są dziś ważnym świadectwem powojennej historii miasta.

Fotograf, który zasłużył na honorowe obywatelstwo Braniewa. Zobacz komu należy się taki zaszczyt

2020-10-20 6:18

W środę (21 października) na sesji Rady Miasta Braniewa odbędzie się głosowanie nad uchwałą o nadaniu Honorowego Obywatela Miasta Braniewa śp. Wojciechowi Iwulskiemu. To pierwszy fotograf w powojennym Braniewie. Jego pamięci poświęcona też zostanie tablica, która umieszczona zostanie przy zakładzie fotograficznym Jacka Iwulskiego – syna zasłużonego fotografa.

Fotografia w Braniewie niemal od „zawsze” kojarzy się z rodziną Iwulskich. Pierwszy zakład fotograficzny w powojennym Braniewie założył w 1946 roku właśnie Wojciech Iwulski. Zdjęcia jego autorstwa są dziś ważnym świadectwem powojennej historii miasta.

Wojciech Iwulski urodził się 27.01.1915 r. w Bełżcu. Wiosną 1938 r. został powołany do wojska w celu odbycia służby zasadniczej (trafił do stacjonującego we Lwowie 40 pułku piechoty „Dzieci Lwowskie”, w którym służył w stopniu szeregowca). Służbę odbywał w 4 kompanii w II batalionie. Pod koniec 1945 r., po wyzwoleniu Bełżca, wyjechał na ziemie odzyskane do Braniewa. 14.02.1946 r. przy ul. Żeromskiego 13 założył swój pierwszy i zarazem jedyny w mieście zakład fotograficzny. Poświęcił się także tworzeniu dokumentacji fotograficznej zniszczonego miasta. Zmarł w dniu 2.12.1990 w wieku 75 lat.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale jeden z rozdziałów w książce „Jan Karski. Jedno życie” poświęcony został właśnie Wojciechowi Iwulskiemu, którego praca w podziemiu i robione zdjęcia przyczyniły się do ujawnienia prawdy o Holokauście.

Radom planem zdjęciowym "Orląt"

Którym politykiem jesteś? Ten QUIZ odpowie na wiele pytań!

Pytanie 1 z 8
Wybierz kolor: