Zwolnienie z ZUS na 3 miesiące. Z wnioskiem nie trzeba się spieszyć. Do kiedy go złożyć?

i

Autor: pixabay Zwolnienie z ZUS na 3 miesiące. Z wnioskiem nie trzeba się spieszyć. Do kiedy go złożyć?

Zwolnienie z ZUS na 3 miesiące. Z wnioskiem nie trzeba się spieszyć. Do kiedy go złożyć?

2020-04-14 7:16

Przedsiębiorcy, którzy starają się o zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące, nie muszą spieszyć się ze składaniem wniosku. W przypadku osób, które kwalifikują się do zwolnienia z płacenia składek, nie będzie także postępowań egzekucyjnych. Jak złożyć wniosek i do kiedy to zrobić? Skąd pobrać wzór zwolnienia ze składek ZUS? Podpowiadamy na bialystok.eska.pl.

Czy chcesz usłyszeć, jaką pomoc dla przedsiębiorców oferuje rząd w czasie epidemii?

Posłuchaj podcastu oraz wypowiedzi Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego:

Pomoc dla Przedsiębiorców – Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.1. Partner BGK
Pomoc dla przedsiębiorców - Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.2. Partner BGK

Zwolnienie ze składek ZUS. Nie będzie postępowań egzekucyjnych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek ZUS. W ubiegłym tygodniu weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowych na raty oraz o świadczenie postojowe.

- Przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki by skorzystać ze zwolnienia ze składek mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku. Jeśli jeszcze nie złożyli wniosku i nie zapłacą składek za marzec, kwiecień i maj, ZUS nie będzie wszczynał wobec takich osób postępowania egzekucyjnego. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Do kiedy należy złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS? Jak to zrobić i skąd pobrać wzór wniosku? Kto może go złożyć? Czytaj w dalszej części artykułu.

KoronawirusRaport: Białystok 7.04

Zwolnienie z ZUS. Do kiedy złożyć wniosek? Pośpiechu nie ma

Jak poinformowała nas Katarzyna Krupicka z białostockiego ZUS, wniosek o zwolnienie ze składek przedsiębiorcy mogą składać do 30 czerwca 2020 roku. Nie muszą się zatem spieszyć. Natomiast przedsiębiorcy, którzy nie mają prawa do zwolnienia mogą złożyć wniosek m.in. o odroczenie terminu zapłaty składek oraz rozłożenie zaległości na raty. Warto przypomnieć, że tacy przedsiębiorcy będą zwolnieni z opłaty prolongacyjnej.

Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania przewidują m.in. zwolnienie małych firm zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na 3 miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r.

Zwolnienie z ZUS na 3 miesiące. Dla kogo?

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Zobacz też: Złapałeś za dużo punktów karnych? Pozbędziesz się ich w domu, przez Internet

- Ważne jest również to, że zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku.- wyjaśnia rzeczniczka.

Zwolnienie z ZUS na 3 miesiące. Jak złożyć wniosek online? Skąd pobrać wzór?

Wzór wniosku o zwolnienie z ZUS można pobrać oficjalnej strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument znajdziesz pod tym adresem: https://bit.ly/3b1NTM0.

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS możesz złożyć na kilka sposobów:

  1. Przez internet (online) korzystając z PUE ZUS.
  2. Za pośrednictwem poczty, wysyłając wypełniony wniosek na adres ZUS
  3. Osobiście, dostarczając wypełniony wniosek do ZUS - wrzuć go do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Pamiętaj, że  jeśli nie zgadzasz się z decyzją odmawiającą zwolnienia z opłacania składek, możesz złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wystarczy, że złożysz pismo w tej sprawie do placówki ZUS. Masz na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?