ZUS: Zwolnienie ze składek a tarcza antykryzysowa. Jak złożyć wniosek? Do kiedy?

2020-05-11 9:21
ZUS: Zwolnienia ze składek i świadczenie postojowe. Kolejne wypłaty [WNIOSEK]
Autor: pixabay ZUS: Zwolnienia ze składek i świadczenie postojowe. Kolejne wypłaty [WNIOSEK]

Tarcza antykryzysowa 3.0. To już trzecia transza wypłaty świadczeń postojowych w województwie podlaskim. 6 maja na kontach 2,8 tys. przedsiębiorców, jak również osób wykonujących umowy cywilno-prawne, zaksięgowane zostały środki przyznane w ramach tarczy antykryzysowej. Łączna kwota przekazana w tym dniu to prawie 5,6 ml zł. Sprawdź, kogo obowiązują zwolnienia ze składek i komu ZUS wypłaca świadczenia postojowe. Dowiedz się też, jak złożyć wniosek.

ZUS: Zwolnienie ze składek a tarcza antykryzysowa. Jak złożyć wniosek?

Do tej pory Oddział ZUS w Białymstoku wypłacił już prawie 15 ml złotych dla 7,5 tys. osób ubiegających się o pomoc w formie świadczenia postojowego.

Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Nie trzeba zwracać, ale pod jednym warunkiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził także zwolnienie ze składek ZUS za marzec 2020 roku dla kolejnych płatników składek w Podlaskiem. Pomoc objęła już łącznie blisko 23 tysiące płatników w naszym regionie  na łączną kwotę prawie 43 mln zł.

- Cały czas pracujemy nad tym, aby wnioski były rozpatrywane jak najszybciej – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że świadczenia wypłacane z ZUS są czasami jedynym źródłem dochodu dla niektórych rodzin. Robimy wszystko, aby do naszych klientów dotarła potrzebną im pomoc. Już dzisiaj niektórzy przedsiębiorcy otrzymali informację o zwolnieniu ze składek za marzec na Platformie Usług Elektronicznych.

Zwolnienie ze składek ZUS. Dla kogo tarcza antykryzysowa? 

Katarzyna Krupicka przypomina, że zwolnienie ze składek ZUS dostępne jest dla właścicieli firm i pracowników. Mogą z niego skorzystać:
 • Płatnicy zgłaszający do 9 osób do ubezpieczeń społecznych;
 • Samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia);
 • Większe firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób zostaną zwolnione z 50 proc. kwoty składek wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych;
 • Firmy założone w lutym i marcu;
 • Spółdzielnie socjalne.

W przypadku tych ostatnich nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

ZUS: Zwolnienie ze składek - warunki otrzymania wsparcia

Jakie warunki musisz spełniać, by skorzystać ze wsparcia? Otrzymasz je wówczas, gdy:

 • Byłeś płatnikiem składek przed 1 kwietnia 2020 r. i zgłosiłeś do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób.
 • Gdy jesteś spółdzielnią socjalną zgłoszoną jako płatnik składek przed 1 kwietnia 2020 r.
 • Jesteś osobą duchowną.
 • Wykonywałeś pozarolniczą działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i opłacałeś składki wyłącznie na własne ubezpieczenia i Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie przekracza kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 r.
 • Musisz złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS do 30 czerwca 2020 r.
 • Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.

ZUS: Zwolnienie ze składek. Jak złożyć wniosek? Do kiedy?

Aby otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, trzeba złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie ze składek ZUS - obowiązku opłacenia należności z tytułu składek. Pobierzesz go TUTAJ

Po wypełnieniu wniosek należy złożyć:

 • drogą elektroniczną przez PUE ZUS
 • przez internet za pośrednictwem strony gov.pl
 • za pośrednictwem poczty,
 • osobiście w placówce ZUS.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE