ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Skorzysta też z niego więcej rodziców

2020-06-19 13:30
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Skorzysta też z niego więcej rodziców
Autor: pixabay Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Skorzysta też z niego więcej rodziców

ZUS wprowadził zmiany w dodatkiwym zasiłku opiekuńczym. Dotyczą one okresu, w którym można go pobierać, a także kryteriów zakwalifikowania. Od teraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy pobierać mogą również rodzice dzieci w wieku do 8 lat. Szczegóły na bialystok.eska.pl.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy? [19.06.2020]

Nowe informacje z ZUS ws. dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Jak sie dowiedzieliśmy, prawo do jego pobierania przedłużone zostanie do 28 czerwca. Skorzystają z niego także rodzice dzieci w wieku do lat 8.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. Sprawdź, do kiedy można go pobierać [NOWY TERMIN]

Rzecznik prasowa podlaskiego ZUS, Katarzyna Krupicka, przypomina, że zasiłek opiekuńczy przysługuje z powodu zamknięcia:

  • żłobka,
  • klubu dziecięcego,
  • przedszkola,
  • szkoły,
  • innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo jeśli niania lub dzienny opiekun nie mogą zapewnić opieki z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymają również ci rodzice, którzy nie wysłali dzieci do otwartej już placówki i sami się nimi opiekują.

- Mimo niezakończonego procesu legislacyjnego rodzice dzieci do lat 8 mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja do 28 czerwca 2020 roku zarówno do ZUS, jak i do płatników składek czyli pracodawców lub zleceniodawców - informuje Katarzyna Krupicka. - Taki pracodawca, którzy wypłaca zasiłki, powinni więc przyjmować wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi do lat 8 za ten okres. Jednak wypłata świadczenia zarówno przez ZUS jak i płatnika będą dokonywana dopiero po wejściu w życie ustawy.Nowy dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zasady, wniosek, wzór oświadczenia

Rzecznik podlaskiego ZUS dodaje, że nie zmieniły się zasady ubiegania się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz wzór oświadczenia do jego uzyskania.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, rodzic musi złożyć u swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Może to zrobić także za pośrednictwem PUE, wysyłając skan oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem dołączonego do zaświadczenia Z-3 lub Z-3a. Takie oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jego wzór znajdziesz tutaj: Zasiłek opiekuńczy - ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto i jak może go uzyskać?

Co ważne, bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłacą zasiłku.

Katarzyna Krupicka wyjaśnia, że jeśli rodzic złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach przed wejściem w życie ustawy, potraktujemy go jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres.

– Okres tego zasiłku nie będzie wliczony do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym – dodaje rzeczniczka.

Więcej o tym, co dokładnie zrobić, by uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, pisaliśmy tutaj: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Komu przysługuje i jak go uzyskać?

Wybory prezydenckie: prezentacja kandydatów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE