Kiedy zmiana czasu 2021 na letni? Data, godzina

i

Autor: pixabay Kiedy zmiana czasu 2021 na letni? Data, godzina

Zmiana czasu na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni?

2021-03-23 12:06

Zmiana czasu na letni 2021 już w ten weekend. Sprawdź, kiedy dokładnie przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i śpimy o godzinę krócej. Wiosenna zmiana czasu następuje co roku w marcu, natomiast zimowa - w październiku. Czy tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni będzie już ostatnią?

Zmiana czasu z zimowego na letni 2021 - kiedy przestawiamy zegarki?

Co roku z nadejściem wiosny wielu z nas zastanawia się, kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni? Kiedy następuje zmiana czasu? W 2021 roku podobnie jak w innych latach okres ten zawsze wypada pod koniec marca. Zgodnie z obowiązującą zasadą, zawsze jest to ostatni weekend tego miesiąca, a zmiana czasu na letni wypada z soboty na niedzielę. W 2021 roku będzie to zatem noc z 27 na 28 marca i wówczas przestawimy zegarki z godziny 2 na godzinę 3. Oznacza to, że każdy z nas pośpi godzinę krócej. Wydłuży się natomiast okres, gdy na podwórku będzie jasno.

Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy w tym roku przestawiamy czas?

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Wprowadzenie czasu wiosenno-letniego miało przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i przynieść oszczędność energii elektrycznej. Jednak od wielu lat trwa dyskusja na temat zasadności tych rozwiązań. W Unii Europejskiej trwa debata nad zaprzestaniem zmian czasu. Tegoroczne przesuwanie wskazówek miało być ostatnim w historii, jednak - z powodu pandemii koronawirusa – podjęcie decyzji zostało odłożone.

Raport z Anteny 23.03

Ostatnia zmiana czasu w 2021 roku?

Zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. Konieczność dostosowania wskazań zegarków - cofnięcie o godzinę - jest coraz mniej kłopotliwe, ponieważ wskazania w większości urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, czy zegarki elektroniczne są korygowane w sposób automatyczny. 

Dyrektywa Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku bezterminowo reguluje przestawianie zegarów w państwach Wspólnoty. Wynika z niej, że zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca, z kolei zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatnią niedzielę października.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2019 roku wynika, że zdecydowana większość Polaków popiera zniesienie zmiany czasu – takie zdanie wyraziło 78,3 proc. ankietowanych, podczas gdy za jego utrzymaniem jest jedynie 14,2 proc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE