Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony. Kto może z niego skorzystać?

2020-04-28 8:33
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony. Kto może z niego skorzystać?
Autor: pixabay Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony. Kto może z niego skorzystać?

Już po raz kolejny przedłużony został okres, w którego czasie rodzice i opiekunowie dzieci, a także osób niepełnosprawnych mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres ten nie jest wliczany do limitu 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat, ani do limitu 30 dni z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Koronawirus: Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony

- Placówki szkolne, przedszkolne, żłobki, kluby dziecięce nadal pozostają zamknięte z powodu COVID-19 - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Rodzice, którzy muszą sprawować opiekę nad swoimi pociechami, mogli skorzystać z nadprogramowego wymiaru zasiłku do 26 kwietnia. Rada Ministrów rozporządzeniem obowiązującym od 27 kwietnia wydłużyła ten okres  do 3 maja. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat od początku trwania pandemii przysługuje do 53 dni, a w pozostałych przypadkach do 39 dni. Do tej pory o to rozwiązania w województwie podlaskim wnioskowało 14,5 tys. osób. 

Zobacz też: Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Nie trzeba zwracać, ale pod jednym warunkiem

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Komu przysługuje?

Jak wyjaśnia Katarzyna Krupicka, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- O zasiłek opiekuńczy mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS. 

Z możliwości ubiegania się o dodatkowe świadczenie mogą skorzystać też rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może.

COŚ DOBREGO #12
Posluchaj. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z zasiłku - tłumaczy regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego Anna Szaniawska

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Gdzie złożyć wniosek?

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl.

1500 zł na mieszkanie. To nowy pomysł rządu. Sprawdź, kto może otrzymać dopłatę

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE