Zakaz kąpieli w kolejnym kąpielisku w Podlaskiem. Tym razem sinice wykryto w jeziorze Necko w Augustowie

2022-08-10 14:47
Zakaz kąpieli w kolejnym kąpielisku w Podlaskiem. Tym razem sinice wykryto w jeziorze Necko w Augustowie
Autor: pixabay.com Zakaz kąpieli w kolejnym kąpielisku w Podlaskiem. Tym razem sinice wykryto w jeziorze Necko w Augustowie

Z powodu zakwitu sinic zostało zamknięte kolejne kąpielisko w województwie podlaskim. Zakaz wprowadzono na jeziorze Necko w Augustowie. Gdzie jeszcze obowiązuje takie ostrzeżenie?

Zakaz kąpieli na jeziorze Necko w Augustowie z powodu zakwitu sinic wprowadzono we wtorek 9 sierpnia. Obowiązuje on na dwóch plażach nad jeziorem Necko w Augustowie. Konkretnie przy Molo Radiowej Trójki oraz na POSTiWie.

Nie jest czynny również wyciąg nart wodnych. Jak czytamy na portalu radio.bialystok.pl burmistrz miasta nie jest obecnie w stanie powiedzieć, jak długo będzie trwał zakaz.

- We wtorek (9.08) obsługa kąpieliska stwierdziła obecność sinic na jeziorze Necko. Został powiadomiony o tym sanepid, który zdecydował, że nie można tam się kąpać do czasu, aż sytuacja w wodzie się unormuje. Wtedy kąpieliska zostaną znowu uruchomione. W tym momencie mamy informacje oraz decyzje dotyczące tylko tych dwóch miejsc na tym akwenie. Nie posiadamy żadnych wiadomości o tym, że coś złego dzieje się na okolicznych jeziorach, na przykład na Białym - mówi Filip Chodkiewicz.

ZOBACZ: Sinice w jeziorach Wigry i Hańcza w województwie podlaskim. Wprowadzono zakaz kąpieli!

Sinice w jeziorach w Podlaskiem

Przypominamy, że to nie pierwszy akwen wodny w województwie podlaskim, w którym wykryto sinice. W piątek 5 sierpnia wykryto je w jeziorach Wigry oraz Hańcza. Zakaz kąpieli na tym pierwszy akwenie został wydłużony przez suwalski sanepid.

Sinice w wodzie - co to?

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych. Problem robi się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość, ale też użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Bydgoscy wodniacy patrolują kąpieliska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE