Zabrałeś dziecko na rower bez karty rowerowej? Uważaj, grozi ci spory mandat

i

Autor: pixabay.com Zabrałeś dziecko na rower bez karty rowerowej? Uważaj, grozi ci spory mandat

Zabrałeś dziecko na rower bez karty rowerowej? Uważaj, grozi ci spory mandat

2022-08-04 11:51

Lato sprzyja długim wycieczkom rowerowym. Rodzice muszą jednak w tym okresie szczególnie uważać, jeśli zabrali na przejażdżkę dziecko bez karty rowerowej. W najgorszym przypadku grozić może za to nawet mandat w wysokości 1500 zł.

Lato to zdecydowanie najlepsza pora roku dla wszystkich fanów rowerowych przejażdżek. Bardzo często na ścieżkach rowerowych naszych miast widzimy całe rodziny, w tym pociechy ze swoimi rodzicami. Warto jednak mieć na uwadze, że podróżowanie z dziećmi w niektórych przypadkach może zakończyć się wysokim mandatem.

ZOBACZ: Mandat za zbyt wolną jazdę. Możesz za to zapłacić nawet 500 zł!

Czy trzeba mieć kartę rowerową?

Przed wybraniem się z dzieckiem na rower trzeba pamiętać o wieku naszej pociechy i karcie rowerowej. Te, które nie ukończyły 10 lat, mogą poruszać się jedynie pod opieką dorosłych (hulajnogami elektrycznymi i innymi urządzeniami transportu osobistego – jedynie w strefie zamieszkania). Po ukończeniu 18 lat nie trzeba posiadać żadnych uprawnień do kierowania pojazdami ujętymi w karcie rowerowej.

Karta rowerowa – przepisy

Kodeks ruchu drogowego w tym przypadku wyraża się jasno i precyzyjnie: „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych”.

I chociaż tak wysokie mandaty są obecnie spotykane stosunkowo rzadko, to jednak trzeba mieć z tyłu głowy, że funkcjonariusz policji ma prawo wymierzyć tak wysoką karę. Jeśli zatem wybierasz się z rodziną na wycieczkę, warto sprawdzić, czy dziecko ma kartę rowerową.

W jakim wieku można zrobić kartę rowerową?

Minimalny wiek takiej osoby, która może przystąpić do kursu na kartę rowerową, wynosi 10 lat. Trzeba jednak wiedzieć, że uprawnienia do kierowania rowerami i innymi pojazdami na kartę rowerową automatycznie otrzymują osoby posiadające prawo jazdy – w przypadku niepełnoletnich są to kategorie AM (od 14 lat) i A1, B1 lub T (od 16 lat).

Gdzie można jeździć rowerem bez karty rowerowej?

Przepisy są w tym temacie bezwzględne. Karta rowerowa to dokument potwierdzający uprawnienia do jazdy rowerem dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 roku życia. Od osób starszych nie wymaga się tego dokumentu. Młodsze pociechy muszą być na drodze pod opieką osoby, która kartę ma lub jest dorosła. Karty rowerowej może nie mieć nastolatek, który ma prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Bez karty rowerowej i opiekuna, jeśli dziecko ma oczywiście mniej niż 10 lat, można jeździć po terenie własnej posiadłości. Karty rowerowej nie muszą mieć również wszystkie osoby, które skończyły 18 lat.

Kontrowersyjny występ kabaretu Neo-Nówka. Jest afera! Poseł PO komentuje

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE