Szykujesz się do wymiany opon? Uważaj! Złodzieje tylko czekają, aż TO zrobisz

2021-02-23 11:44 hz
Szykujesz się do wymiany opon? Uważaj! Złodzieje tylko czekają, aż TO zrobisz
Autor: KMP Suwałki Szykujesz się do wymiany opon? Uważaj! Złodzieje tylko czekają, aż TO zrobisz

Czy wymiana opon to czynność, podczas której ktoś może nas oszukać lub okraść? Okazuje się, że tak. Złodzieje wciąż czyhają na kierowców, którzy "złapią gumę", stosując tzw. metodę "na koło" lub "na kolce". Ostatnio jej ofiarą padł mieszkaniec powiatu suwalskiego. Mężczyzna stracił portfel z dokumentami i pokaźną sumą pieniędzy.

W minionym tygodniu do suwalskiej policji zgłosił się kierowca hyundai, który zaabsorbowany przekutą oponą, pozostawił otwarty samochód. W tym czasie złodziej zabrał z samochodu portfel wraz z dokumentami. Poszkodowany oszacował straty na ponad 1200 złotych. Policjanci ostrzegają kierowców przed metodą "na kolec" lub "na koło". Na czym dokładnie ona polega?

ZOBACZ TEŻ: Wypadek na Ciołkowskiego. Zderzenie 5 aut. Kierowca ciężarówki wjechał w autobus [WIDEO]

Złodzieje działają zazwyczaj przy obiektach handlowych, sklepach i bankomatach. Najpierw upatrują swoją ofiarę. Obserwują jakie samochody wjeżdżają na parking i kto z nich wysiada. Najczęściej wybierają samochody, w których znajduje się tylko kierowca i mają nadzieję na spory łup. Następnie podchodzą do wytypowanego pojazdu i przecinają oponę lub podstawiają specjalny kolec. Później już nie spuszczają jego właściciela z oczu. Kierowca najczęściej dopiero po przejechaniu krótkiego odcinka drogi orientuje się, że „złapał gumę”. Gdy zatrzymuje się, by wymienić oponę lub zadzwonić po pomoc, zazwyczaj jest zbyt zaabsorbowany tym faktem, by zauważyć, że ma "towarzystwo". Wtedy złodzieje, wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego, podbiegają do samochodu i kradną wszystko to, co wartościowe - portfel, teczkę, torebkę, telefon, laptop, a później znikają z łupem.

Raport z Anteny 23.02

Jak nie dać się oszukać?

Podlascy policjanci podają kilka cennych wskazówek, dzięki którym uda się nam nie paść ofiarą oszustów:

  • Bądźmy podejrzliwi zwłaszcza wtedy, gdy do usterki dojdzie po skorzystaniu z bankomatu czy opuszczeniu centrum handlowego. Jeśli zamierzamy opuścić samochód, wyłączmy silnik i zamknijmy pojazd.
  • Jeśli decydujemy się na naprawę koła, należy zamknąć okna i drzwi auta. Pamiętajmy, żeby w czasie wymiany nie zostawiać na dachu lub masce samochodu, żadnych przedmiotów, zwłaszcza saszetek czy portfeli z dokumentami i gotówką.
  • Przestępcy, zamiast kolcami, mogą posługiwać się plastikową butelką lub drutem umieszczonym w nadkolu. Powodują one powstawanie hałasu i wywabiają zmotoryzowanych zza kierownicy.
  • Zdarza się też, że jeden ze złodziei oferuje swoją pomoc przy wymianie koła, by skuteczniej odwrócić uwagę kierowcy.