Przed laty bestsellery, dziś odeszły w zapomnienie. Te książki biły rekordy sprzedaży w PRL

i

Autor: Marcin Łopienski Przed laty bestsellery, dziś odeszły w zapomnienie. Te książki biły rekordy sprzedaży w PRL

PRL

Współcześni pisarze mogą zazdrościć takich bestsellerów! Te książki biły rekordy sprzedaży w PRL

2023-09-21 14:26

W PRL-u kultura była zdecydowanie bardziej rozwinięta niż współcześnie. I chociaż dostęp do telewizji uznawano za ograniczony, to jednak właśnie w tamtym okresie rekordy popularności biły książki. Kilka tytułów wydanych w PRL-u biły rekordy popularności, których współcześni autorzy w Polsce mogą zazdrościć. Przedstawiamy największe bestsellery PRL-u.

Czasy PRL-u przypadły akurat na taki moment rozwoju technologicznego, że komputery, smartfony czy tablety były dopiero melodią przyszłości, a symbolem luksusu był telewizor. Nie każdy jednak miał go w swoim domu.

CZYTAJ TAKŻE: Kto w 2023 roku otrzyma literacką Nagrodę Nobla? W przewidywaniach dominuje jedno nazwisko

Książkowe hity w PRL-u. Co czytali Polacy?

Dlatego w czasach PRL-u tak gwałtowny rozwój osiągnęła literatura. Po II wojnie światowej ekipa rządząca postawiła na zmiany w szkolnictwie, dzięki czemu większość Polaków potrafiła pisać i czytać. A w związku z tym gwałtownie rozwinęła się literatura. W czasie PRL-u masowo drukowano książki nie tylko naukowe, ale również te popularne. Skala zjawiska była tak duża, że dzieła niektórych pisarzy sprzedawano w liczbach nieosiągalnych dla współczesnych gwiazd typu Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch czy Remigiusz Mróz. Kto zatem w czasach PRL mógł poszczycić się mianem bestsellerowego pisarza? Poniżej znajdziecie najchętniej czytane książki tamtych lat.

Bestsellery PRL-u. Te książki były hitami przed laty

W poniższej galerii znajdziecie tytuły, które podbiły listy sprzedaży w czasach PRL. Niektóre książki, które okazały się po II wojnie światowej sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, a niektóre bestsellery osiągnęły wynik ponad 6 mln kupionych sztuk! Sprawdźcie w poniższej galerii najchętniej sprzedające się książki w PRL-u.

Sekrety gwiazdy PRL Jonasza Kofty. Niewiarygodne, kiedy wyrobił dowód osobisty. Historia z Koprem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE