Nagroda Kazaneckiego

i

Autor: Dawid Gromadzki /UM Białystok

"Wojna nie kończy się nigdy dla kogoś, kto ją widział". Nagroda Kazaneckiego przyznana

2022-04-03 10:19

Najważniejszą nagrodę literacką Białegostoku przyznano już po raz 31. Laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego zostali Andrzej Stasiuk, Justyna Kulikowska i Marta Stachniałek.

Nagrodę przyznano w dwóch kategoriach. Za najlepszą książkę roku kapituła uznała powieść „Przewóz” Andrzeja Stasiuk oraz za tom poetycki „gift. z Podlasia” Justyny Kulikowskiej .

Przyznano także nagrodę w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku, która trafiła do Marty Stachniałek za tom poetycki „polski wrap”.

To jedna z najstarszych nagród literackich w kraju. Już od ponad 30 lat kształtuje literacką przestrzeń, wskazuje talenty oraz popularyzuje twórczość białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego - mówi prezydent miasta Tadeusz Truskolaski

Stachniałek została wyróżniona za świetnie przyrządzone poetyckie burrito. Kulikowska zdaniem kapituły "serwuje" przejmujące językowe studium traumy.

Z kolei Stasiuk - za aktualną opowieść o wojnie i historii. Jeden z cytatów jego powieści wymownie podkreśla wątek wojenny obecny w świadomości mieszkańców naszego regionu. "Wojna nie kończy się nigdy dla kogoś, kto ją widział"

Książka jest wojenna, jakimś cudem nabrała aktualności. To jest książka o granicy, którą był Bug, a teraz mamy naszą granicę białoruską i ukraińsk (...)Tacy sami ludzie przekraczają granicę i wszyscy potrzebują pomocy - powiedział po odebraniu nagrody Andrzej Stasiuk.

"Przewóz" jest książka o zwyczajności wojny, a jak sam autor podkreśla, Podlaskie to poniekąd takie pole minowe, region gdzie wojna tak naprawdę nigdy się nie kończy, a gdy się kończy, to raczej nigdy nie mija.

Blogosfera czyta i poleca: @dominikagwit o książce „Nigdy nas tu nie było”, Andrei Bartz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE